Tveganje za razvoj demence pri osebi, starejši od 55 let, trenutno znaša kar 42 %, ženske pa so zaradi daljše življenjske dobe bolj ogrožene. Čeprav je starost najpomembnejši dejavnik tveganja, visok krvni tlak, sladkorna bolezen, debelost, slabo duševno zdravje in osamljenost situacijo še poslabšajo.

Družabna aktivnost lahko upočasni demenco za 5 let

Zato postaja vse pomembneje sprejeti življenjske navade, ki lahko odložijo pojav demence, in ena študija je izpostavila eno preprosto, a močno stvar, ki jo lahko storimo vsi: družiti se z drugimi. Glede na študijo, objavljeno v reviji Alzheimer's & Dementia, imajo ljudje, ki so v starosti družbeno aktivni, boljše možnosti za ohranitev zdravja možganov.

Znanstveniki so šest do sedem let spremljali skoraj 2000 starejših odraslih in opazovali njihovo družabno življenje ter kognitivne spremembe. Rezultati so pokazali, da so tisti, ki so bili najbolj družabni, v povprečju razvili demenco pet let pozneje kot tisti, ki so bili osamljeni in zaprti vase. Imeli pa so tudi 38 % manjše tveganje za razvoj demence in 21 % manjše tveganje za blago kognitivno okvaro, ki pogosto predhodi demenci.

Zakaj je druženje dobro za možgane?

Čeprav natančni mehanizmi še niso povsem jasni, strokovnjaki menijo, da so ključni naslednji dejavniki: mentalna stimulacija, zmanjšanje stresa, hormonsko ravnovesje in več gibanja.