Mnogi ljudje pri delu nevede naredijo napako, ki lahko po mnenju strokovnjakov dolgoročno resno škoduje njihovemu zdravju. Gre za prekomerno sedenje, pojav, ki še posebej prizadene ljudi, ki delajo v pisarni. Študija portala Workplace Insight razkriva, da kar 81 odstotkov pisarniških delavcev vsak dan presedi od štiri do devet ur. In prav to je lahko dolgoročno izjemno škodljivo za naše zdravje.
Sedenje je novo kajenje
»Sedenje je postalo nekaj običajnega, a raziskave jasno kažejo, da dolgotrajno sedenje lahko povzroči resne zdravstvene težave – od bolezni srca, debelosti, do nekaterih oblik raka,« poroča portal LadBible.
Dr. James A. Levine z ugledne klinike Mayo gre še korak dlje: »Sedenje je nevarnejše od kajenja, ubije več ljudi kot HIV in je bolj tvegano kot skok s padalom. Vsaka ura sedenja lahko skrajša življenje za kar dve uri.«
Telo ni narejeno za sedenje
Medicinski center v San Diegu opozarja, da človeško telo ni prilagojeno za dolgotrajno sedenje. »Telo najbolje deluje, ko večino dneva preživimo stoje ali v gibanju,« pravijo strokovnjaki. Gibanje spodbuja prekrvavitev, izboljšuje prebavo in omogoča boljšo razgradnjo hranil. Nasprotno pa sedenje obremenjuje vrat in spodnji del hrbta, upočasni razgradnjo maščob in sladkorja ter lahko vpliva tudi na spanec.
Sedeč način življenja dokazano povečuje tveganje za debelost in tako imenovani metabolni sindrom – kombinacijo povišanega krvnega tlaka, sladkorja, holesterola in telesne mase.
Kako lahko ukrepamo?
Dobra novica je, da že majhne spremembe prinesejo velike koristi. Strokovnjaki priporočajo:
- Uporabo stoječe mize ali tekalne steze
- Vstajanje vsakih 30 minut
- Kratke sprehode in raztezanje med delom
- Vključevanje gibanja tudi doma
»Pomembno je, da v vsakdan vnesemo več gibanja – tudi če le za nekaj minut naenkrat. Telo nam bo hvaležno,« svetujejo strokovnjaki.