Ko te dni odpirate ali zavijate darila, najbrž ne morete mimo čokoladnih bonbonier, pralin ali čokoladnih figuric, ki so nepogrešljiv del prazničnega časa. A zakaj je prav čokolada postala tako priljubljeno darilo?

Od kakavovih zrn do modernih daril

Zgodba o čokoladi se začne daleč nazaj ... Maji so že pred tisočletji podarjali kakavova zrna kot simbol ljubezni. Ob porokah sta si nevesta in ženin izmenjala pet zrn, da sta izkazala svojo zvestobo.

Kakav je bil cenjen predvsem kot božji dar, Maji pa so ga častili kot simbol moči in plodnosti. Kasneje so Azteki kakav uporabljali v napitkih, s katerimi so krepili svoje vojake pred boji, hkrati pa so ga podarjali kot dragoceno darilo.

[[image_3_article_72511]]

Čokolada kot darilo prestiža

Ko so Španci prvič prinesli čokolado v Evropo, so jo hitro sprejeli tudi evropski dvorjani, saj je postala znak prestiža. Čokolada je bila dolgo časa na voljo le najvišjim slojem, ki so jo podarjali kot izjemno dragoceno darilo.

V 17. stoletju so siameški diplomati prinesli k kralju Ludviku XIV. srebrne in zlate bonboniere, napolnjene s čokolado. Obdariti z razkošno bonboniero je bilo nekaj, kar je kazalo na spoštovanje in ugled. Danes so se čokoladne bonboniere že umaknile bolj dostopnim različicam, vendar še vedno nosijo tisti pridih elegance.

Romantično darilo

V 19. stoletju je čokolada doživela pravi razcvet. Podjetja, kot je recimo prepoznaven Cadbury, so začela izdelovati okrašene čokoladne škatle za posebne priložnosti, med njimi najbolj razvpito – valentinovo. Umetelno oblikovane in okrašene škatle so po tem, ko je v njih zmanjkalo čokolade, služile za številne druge namene: shranjevanje pisem, hrambo nakita, shranjevanje šivalnega pribora ...

[[image_1_article_72511]]

Kasneje so postale priljubljene tudi čokoladne figurice, ki so postale ikonične predvsem po drugi svetovni vojni. Tako je bil Lindtov čokoladni zajček na tržišče postavljen v letu 1952, v teh dneh pa v trgovinah naletimo na njegove decembrske »kompanjone« - miklavže, božičke, dedke mraze, snežake ...

[[image_2_article_72511]]

Čokolada, ki daje moč

Toda čokolada ni samo simbol ljubezni in veselja. V zgodovini je imela še eno pomembno vlogo – vlogo krepčila moči. Azteki so čokolado uporabljali kot napitek, s katerim so vojake pripravili na bitke, saj naj bi jim dala energijo.

Podobnih metod so se države posluževale tudi v času svetovnih vojn. Ameriška vojska je tako skupaj s podjetjem Hershey's razvila posebne "čokoladne porcije". Določeno število posebno oblikovanih čokoladic so vojaki dobili tudi na fronto, priročno zavite čokoladice, ki so jih vojaki hranili v žepih, pa so jim služile kot vir energije

Zakaj je čokolada najbolj univerzalno darilo?

Ko torej podarimo čokolado, ne podarimo le sladkorja in kakava, ampak tudi tradicijo, zgodbo in simboliko, ki sega skozi stoletja.

Podarjamo pa tudi ... zdravje. Čokolada je zaradi svoje sladkosti in bogatega okusa že stoletja povezana z dobrim počutjem in veseljem. Celo znanstveno je dokazano, da lahko čokolada spodbuja izločanje hormonov sreče – serotonina in endorfinov. 

Še posebej temna čokolada, ki vsebuje visok delež kakava, je danes priznana kot živilo z zdravilnimi lastnostmi, saj je polna antioksidantov, ki pomagajo zaščititi telo pred škodljivimi prostimi radikali. 

Zanimivo, kajne? Ko boste letos podarjali ali prejemali kaj čokoladnega, boste na darilo gotovo pogledali malenkost drugače ...