Pravoslavni verniki po vsem svetu vsako leto praznujejo božič nekoliko drugače kot zahodni kristjani. Razlog za to tiči v uporabi različnih koledarjev, ki jih uporabljajo posamezne cerkve, pa tudi v kulturnih in zgodovinskih dejavnikih, ki so vplivali na pravoslavno tradicijo.

Gregorijanski in julijanski koledar

Da bi razumeli, zakaj nekateri pravoslavci praznujejo božič na dva različna datuma, je ključno razumeti razliko med gregorijanskim in julijanskim koledarjem. Večina sveta danes uporablja gregorijanski koledar, ki ga je leta 1582 uvedel papež Gregor XIII. Ta koledar je popravil netočnosti julijanskega koledarja, ki ga je uvedel Julij Cezar leta 46 pr. n. št.

Večina pravoslavnih cerkva, vključno s tistimi v Rusiji, Srbiji, Gruziji in delu Bližnjega vzhoda, za določene verske praznike še vedno uporablja julijanski koledar. Julijanski koledar za gregorijanskim zaostaja za 13 dni, kar pomeni, da pravoslavni božič, ki po julijanskem koledarju pade na 25. december, po gregorijanskem koledarju ustreza 7. januarju.

Praznujejo dvakrat?

V nekaterih državah s številčno pravoslavno skupnostjo verniki praznujejo božič na dva datuma – enkrat 25. decembra po gregorijanskem koledarju in enkrat 7. januarja po julijanskem koledarju. To ni uradna cerkvena praksa, ampak gre za kulturno prilagoditev. V večkulturnih družbah, kjer živijo pripadniki različnih veroizpovedi, se lahko zgodi, da pravoslavni verniki praznujejo s prijatelji in družinami, ki sledijo gregorijanskemu koledarju, nato pa svoje verske obrede opravijo še po julijanskem koledarju. Pomembno je poudariti, da ne gre za "dva božiča" v smislu dveh različnih praznovanj znotraj cerkve, ampak za prilagoditev družbenim okoliščinam.

Pomen božiča za pravoslavce

Ne glede na datum praznovanja ima božič za pravoslavne kristjane globok verski pomen. Praznik zaznamuje rojstvo Jezusa Kristusa in je osredotočen na bogoslužja, molitve in družinska srečanja. V pravoslavni tradiciji je božič pogosto povezan s postom, ki se zaključi na božično jutro, ko verniki uživajo v bogati praznični pojedini.

Ni bistveno kdaj, ampak kako

Različno praznovanje božiča med pravoslavci izhaja iz razlik v koledarjih, zgodovinskih prilagoditev in kulturnih povezav. Za pravoslavne kristjane ni bistveno, kdaj praznujejo, temveč kako – z vero, duhovnostjo in skupnostjo. Sočasno praznovanje z drugimi kristjani je lahko tudi priložnost za dialog med različnimi krščanskimi tradicijami in za medsebojno spoštovanje raznolikosti.