Z menopavzo označujemo zadnjo menstruacijo, ki v povprečju nastopi kmalu po 50. letu. Pred tem je obdobje klimakterija, ko začnejo hormoni nihati in upadati, ženske pa se srečujejo z različnimi tegobami. Tudi po menopavzi se simptomi pojavljajo še nekaj let ali pa se celo nikoli zares ne končajo. Vse to je naravni proces, pa vendar je tema še vedno velik tabu, s katerim se morajo ženske zaradi kasnejšega upokojevanja več let spopadati tudi na delovnem mestu.
Znaki menopavze se lahko pojavljajo nekaj mesecev ali več let. Najpogostejši so navali vročine, nočno potenje, nihanje razpoloženja in razdražljivost ter bolečine v mišicah in sklepih. Poleg tega postanejo menstruacije neredne, včasih tudi močnejše ali bolj boleče kot sicer. Simptomi menopavze lahko vplivajo na motnje spanja in slabšajo kakovost življenja, pogosti sta občasna potrtost in občutki tesnobe. Simptomi menopavze se lahko nadaljujejo tudi potem, ko je zadnja menstruacija že izostala in spremljajo žensko do konca življenja.
Učinkovito spopadanje s simptomi
Pri nekaterih ženskah so simptomi menopavze blažji, pri drugih izrazitejši in močno vplivajo na njihov način življenja. Za lajšanje znakov strokovnjaki v prvi vrsti priporočajo izboljšanje prehrane in spremembo življenjskega sloga. Uravnotežena prehrana z manj enostavnimi ogljikovimi hidrati, pitje zadostnih količin vode, manj kave in pravih čajev ter alkohola, urejena prebava, redna telesna vadba in kakovostno spanje, obvladovanje stresa in negativnih misli. Za spopadanje s potenjem in potrtostjo si lahko pomagate z domačimi zeliščnimi pripravki, na tržišču obstaja tudi veliko zdravil rastlinskega izvora. Hormonsko nadomestno terapijo je medicina pred leti sicer precej podpirala, a je zaradi pogostih neželenih stranskih učinkov izgubila priljubljenost. Ob vseh neprijetnostih pa ima menopavza tudi svoje dobre strani.
Razumevanje menopavze v družbi
Menopavza je naravno obdobje v življenju žensk, a o njej še vedno premalo govorimo in ostaja zasidrana v coni tabujev. Ženskam je tudi v 21. stoletju nerodno in sram govoriti o svojih izkušnjah. Spopadajo se s simptomi, nekatere tudi z zelo resnimi, a pri tem ostajajo z malo ali celo brez podpore. Pojavljajo se zaskrbljenost in zmedenost zaradi občasnih težav s spominom in zbranostjo ali zaradi povečanih občutkov tesnobnosti. Simptomi menopavze se odražajo tudi na poklicnem življenju žensk in splošni izgubi samozavesti. Zato je skrajni čas, da tudi ta del življenja normaliziramo. O menopavzi se moramo pogovarjati, ženske si morajo o njej deliti izkušnje, simptome moramo razumeti in poznati možnosti za soočanje z njimi. Ženske pa potrebujejo oporo tudi v delovnih okoljih, od razumevanja do podpore v obliki različnih ukrepov, kot so nasveti in druge oblike pomoči.
Projekt “Razvoj celovitega poslovnega modela za delodajalce za aktivno in zdravo staranje zaposlenih (Polet)” sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije.