Brušenje nožev je veščina, ki bi jo moral obvladati vsak ljubiteljski ali profesionalni kuhar. Pa vendar je v določenih situacijah priporočljivo nož odnesti k profesionalnemu brusilcu nožev, ki pri tem uporablja najsodobnejše naprave. V nadaljevanju boste izvedeli vse o brušenju nožev – tako bo odločitev zagotovo lažja.

Zakaj je redno brušenje nožev pomembno?

Če se le malo spoznate na kuhanje, potem zagotovo veste, da vam ostri noži pri rezanju lahko prihranijo veliko truda. Zato je potrebno poskrbeti za njihovo redno brušenje, pri čemer je potrebno izpostaviti tri ključne prednosti tega postopka:

  • Varnost: Le oster nož je varen nož. Če so noži topi, potem je večja verjetnost, da vam bodo med rezanjem zdrsnili in vas porezali.
  • Natančnost: Z ostrimi noži boste hrano lahko razrezali hitro in natančno na enakomerne kose, zato bo tudi celotna priprava hrane veliko hitrejša.
  • Življenjska doba: Z rednim brušenjem nožev poskrbite, da vam bodo noži služili dalj časa.

[[image_2_article_70053]]

Različne tehnike brušenja nožev

Logično je, da z redno uporabo postajajo noži vedno bolj topi. Zato je potrebno poskrbeti za njihovo redno brušenje, vprašanje pa je, kako se pravilno lotiti tega postopka.

Pri brušenju nožev je ključnega pomena kot brušenja. Za večino kuhinjskih nožev mora biti kot brušenja med 17 in 22 stopinjami, pri čemer si lahko pomagamo z različnimi pripomočki. Zato poznamo različne tehnike brušenja nožev. V grobem jih delimo na dva skupini in sicer na ročno brušenje in strojno brušenje nožev.

Ročno brušenje nožev

Ročno brušenje je zelo preprosto in se ga lahko lotite kar sami doma. Danes je temu namenjenih veliko pripomočkov, od vas pa je odvisno, katerega boste izbrali:

  • Brušenje nožev z brusno palico: Brusno palico sestavlja ročaj in brus, ob katerega pomikamo rezilo noža izmenično na obeh straneh, dokler ne dosežemo želene ostrine.
  • Brušenje nožev z brusnim kamnom: Kamni so na voljo v različnih granulacijah, kar omogoča bolj fina in groba brušenja. V tem primeru kamen navlažimo in po njem drsimo z nožem izmenično na obeh straneh.
  • Brušenje z mehanskim in električni brusilnikom: Nož pod pravim kotom postavimo v odprtino v obliki črke V in ga enakomerno vodimo po robu ter večkrat potegnimo. Pri mehanskem in električnem brusilniku je princip brušenja zelo podoben, le da pri slednjem mehanizem brušenja poganja elektrika.

Ročno brušenje nožev

Strojno brušenje nožev se izvaja na najsodobnejših napravah, s tehnologijo dveh spiralnih valjev z diamantnim brusom. Čeprav pri tem veljajo zelo podobna pravila kot pri ročnemu brušenju, pa je celoten postopek bistveno hitrejši in tudi natančnejši.

Za strojno brušenje nožev je potreben dober občutek, ki ga je mogoče pridobiti le po velikem številu nabrušenih rezil. Prav tako pa ne smemo pozabiti tudi na učinkovito hlajenje rezilnega roba, saj se v nasprotnem primeru material lahko pregreje in posledično izgubi trdoto.

Kdaj je čas za brušenje nožev?

Kako pogosto je potrebno brusiti nož, je odvisno od vrste in kakovosti noža ter njegovega namena. V splošnem velja, da keramične nože brusimo redkeje kot jeklene. Prav tako redkeje brusimo nože za zelenjavo, medtem ko noži za rezanje mesa zahtevajo pogostejše brušenje.

V povprečju je ob redni uporabi priporočljivo nože brusiti vsaj na dva meseca. Če ne veste natančno, ali je napočil čas za brušenje noža, potem naredite preprostih preizkus z uporabo A4 papirja. List papirja primite za vogal in ga poizkusite prerezati z nožem pod kotom 45°. Če se papir med tem trga ali je rezanje težavno, potem je treba takšen nož nabrusiti.

[[image_1_article_70053]]

Samostojno brušenje nožev doma ali profesionalno brušenje?

Z malo spretnosti se brušenja nožev lahko lotite kar doma. Glede na to, katero tehniko boste ubrali, boste potrebovali le brusno palico, brusni kamen ali kuhinjski brusilnik. A se je potrebno zavedati, da vsak postopek brušenja nožev zahteva nekaj kilometrine, predvsem pa znanja o tem, kako pravilno nabrusiti nož z izbranim pripomočkom za brušenje. Če k temu dodamo še dejstvo, da so na rezilih noža pogosto tudi manjše poškodbe, potem brušenje nožev vsekakor ni enostavno, še posebej če želite kvalitetno nabrusiti nož.

Zato vam priporočamo, da brušenje nožev prepustite profesionalcem za brušenje rezil. Z dolgoletnimi izkušnjami in uporabo najsodobnejših tehnologij bodo vaši noži vedno v dobri kondiciji. Napredna oprema omogoča izjemno precizno brušenje nožev in odpravljanje morebitnih poškodb na rezilu, zato vam bodo noži služili mnogo let.

Dejstvo je, da boste le s pravim brušenjem dosegli večjo ostrino in kakovost za vaše nože, zato je strojno brušenje za vas najboljša izbira!