O vročinskem valu govorimo ob zelo visokih dnevnih temperaturah, ki trajajo vsaj tri dni in so lahko škodljive za zdravje. V visokih temperaturah lahko pride do vročinskega udara.
Kot navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je vročinski ali toplotni udar najhujše stanje/ bolezen, povezana z vročino. Pojavi se, ko telo ne zmore več regulirati telesne temperature. Telesna temperatura se hitro dvigne, mehanizem potenja ne uspe odvajati odvečno toploto in telo se ne more ohladiti.
Posebej ogroženi so starejši, ki imajo osnovna bolezenska stanja
Zgodnji simptomi so podobni tistim pri toplotni izčrpanosti, z zmedenostjo ali spremembami osebnosti, izgubo koordinacije, omotico, glavobolom in slabostjo, ki napredujejo do hujših znakov kot so delirij, krči, koma. Telesna temperatura se lahko dvigne na 41 stopinj Celzija ali več v 10 do 15 minutah. Tudi brez merjenja telesne temperature prizadeti čuti visoko vročino. “Če je termometer na voljo, temperatura izmerjena pod pazduho lahko daje razumno oceno, rektalna temperatura pa je bolj relevantna. Pri večini je potrebna bolnišnična intenzivna oskrba. Če to ni zagotovljeno lahko pride do smrti ali trajne invalidnosti,” je zapisal NIJZ.
Simptomi so slabost, bruhanje, omotičnost, težave z dihanjem, močno znojenje, hiter in šibek pulz.
Najbolj ogrožen v primeru vročinskih udarov so starejši. “Glavnino tovrstnih bolnikov navadno predstavljajo starejši bolniki s pridruženimi boleznimi, ki prihajajo večinoma zaradi poslabšanja katere izmed osnovnih bolezni, kot je srčno popuščanje, rakaste bolezni, motnje srčnega ritma…” so za nas pojasnili v UKC Maribor.
Kdaj in kako je treba ukrepati?
Kot so za na pojasnili v mariborskem kliničnem centru, je v primeru vročinskega udara treba ukrepati, ko začutimo oziroma opazimo navedene simptome. Ukrepi, ki jih moramo storiti so, da se umaknemo na hladno, pijemo večje količine tekočine, hladimo z uporabo navlaženih tkanin ali ventilatorja, med ukrepi pa je tudi zdravniška pomoč.
Pomoč zdravnika je potrebno poiskati v primeru povišane telesne temperature nad 39 stopinj Celzija, krčev, izgube zavesti, neprekinjenega bruhanja.
Zaradi vročinske kapi v Urgentnem centru UKC Maribor letos niso zdravili še nobenega, veliko pa je starejših pacientov, ki potrebujejo zdravniško pomoč zaradi poslabšanja osnovne bolezni.
Zdravniško ukrepanje sloni na treh temeljih: Prvi je hitro hlajenje s hladnimi tekočinami, hlajenje z evaporacijo in kondukcijo (hladne obloge, ventilator). Drugi je rehidracija. Tretji pa odprava vzroka za vročinski udar. “Velikokrat je dovolj zgolj evakuacija iz pretoplega prostora, včasih so v ozadju še drugi vzroki, na primer zdravila. Smrt zaradi vročinske kapi je pri nas relativno redka,” so še dodali v UKC-ju.