Povišana telesna temperatura povzroči potenje, ki lahko povzroči prekomerno izgubo poletnih telesnih tekočin. Že manjši primanjkljaj tekočine pa lahko povzroči zmanjšano koncentracijo, slabost, vrtoglavico ali glavobol. Za dehidracijo so še posebej dovzetni otroci, starejši in ljudje z oslabljenim imunskim sistemom.
Za hidracijo so primerne le določene tekočine
Še posebej poleti je pomembno pitje tekočin. Priporočen dnevni vnos tekočine je odvisen od različnih dejavnikov, kot so telesna teža, starost in stopnja telesne aktivnosti. Poleg vode lahko potrebo po tekočini zadovoljimo tudi z naravnimi sadnimi in zelenjavnimi sokovi, bistrimi juhami, nesladkanimi toplimi ali hladnimi čaji, negaziranimi pijačami brez sladkorja in mleka. Odsvetovane so pijače, ki vsebujejo kofein in alkohol, saj spodbujajo izločanje tekočine iz telesa.
Ledene pijače bolj škodijo, kot koristijo
Zelo hladne pijače nas lahko hitro ohladijo in povzročijo zožitev krvnih žil, kar zmanjša izgubo telesne toplote. Hladne pijače vplivajo predvsem na zgornji del prebavnega sistema in hitro dosežejo telesno temperaturo, zato ob dviganju telesne temperature povečajo občutek toplote, vendar ne vplivajo na znižanje temperature celotnega telesa. Zaradi velikih temperaturnih razlik lahko hladne pijače poškodujejo površinsko tkivo prebavnega trakta, kar povečuje tveganje za razvoj vnetij in zadrževanje mikroorganizmov. Za povrnitev izgubljene tekočine in osvežitev je priporočljivo piti vodo in nesladkan čaj sobne temperature, piše haber.ba.