Božična smrekica že stoletja predstavlja simbol prazničnega duha in družinske povezanosti. A vprašanje, kdaj je najboljši čas za njeno postavitev, buri duhove v mnogih družinah po svetu.
Tradicionalni običaji: Smrekica šele na božični večer
V mnogih državah, predvsem v Evropi, velja, da naj bi smrekico postavili šele na božični večer (24. december). Ta tradicija izhaja iz krščanskih običajev, saj je smrečica veljala za del praznovanja rojstva Jezusa. Do takrat je bil advent namenjen pričakovanju in pripravi na božič, zato je okraševanje smrekice prej veljalo za prehitevanje.
Posebej strogi so v nekaterih katoliških družinah, kjer smrekice ne postavijo, dokler se ne prične božični čas, ki traja od 24. decembra do Svetih treh kraljev (6. januarja). Po tem datumu jo je treba tudi pospraviti, saj naj bi prepozno odstranjevanje smrekice prineslo nesrečo.
Čim prej, da praznično vzdušje traja dlje
Zlasti v zadnjih desetletjih so ljudje začeli smrekico postavljati že veliko prej – nekateri že konec novembra ali v začetku decembra, pogosto ob prižigu prve adventne sveče. Razlogi so povsem praktični: praznično vzdušje si želijo pričarati čim prej, saj jim to prinaša veselje in toplino v hladnih zimskih dneh.
Še posebej zgodnje postavljanje smrekice je značilno za države, kot so ZDA in Kanada, kjer jo mnogi okrasijo že dan po zahvalnem dnevu (Thanksgiving), ki pade na zadnji četrtek v novembru. Tudi trgovine, okrašene z božičnimi dekoracijami že novembra, močno vplivajo na sodobne navade.
Kaj prinaša srečo in kaj nesrečo?
Za tiste, ki verjamejo v vraževerje, ima postavitev božične smrekice zelo specifičen pomen. Tukaj so nekatera zanimiva prepričanja:
Prehitro postavljanje prinaša nesrečo: V nekaterih kulturah velja, da smrekice nikakor ne smemo postaviti pred začetkom decembra, saj to prehitevanje velja za nespoštovanje praznikov in naj bi prineslo slabo srečo.
Najboljša izbira – 12 dni pred božičem: Po starih angleških običajih naj bi bil idealen čas za postavitev smrekice 12 dni pred božičem (13. december). To je pomenilo popolno ravnovesje med pričakovanjem in samim praznikom.
Nikoli po božiču: Smrekico, ki bi bila postavljena po božiču, pogosto povezujejo z nesrečo in slabimi začetki novega leta.
Kdaj se smrekica pospravi?
Tudi odstranjevanje smrekice ima pomembno mesto v tradiciji in vraževerju. Po tradiciji naj bi jo pospravili na dan Svetih treh kraljev (6. januarja), ki simbolično označuje konec božičnega časa. V nekaterih kulturah pa velja prepričanje, da smrekice ne smemo pustiti postavljene po tem datumu, saj naj bi to prineslo slabo srečo.
Čeprav se dandanes mnogi odločijo, da jo pospravijo po novoletnih praznikih, nekateri pustijo smrekico še dlje – predvsem, če gre za umetno drevesce.
Ali obstaja "pravilen" čas?
Čeprav imajo tradicije in vraževerja svoje mesto, je najpomembnejše tisto, kar bo v vaše domove prineslo največ veselja. Nekateri ljubijo zgodnje okraševanje, drugi čakajo na božični večer, da bi ohranili občutek pričakovanja. Naj bo to v skladu s tradicijo ali sodobnim načinom življenja – bistvo je v ustvarjanju topline in prazničnega duha.
Kako je pa pri vas? Postavljate smrekico že ob začetku decembra ali čakate do zadnjega trenutka?