Lajfstajl

Več kot 50 odstotkov bolnikov na svetu se ne zaveda, da ima povišan krvni tlak

Oglasno Sporočilo, 17.05.23 ob 14:27

Hipertenzija je bolezen, ki dolgo ne povzroča težav. Več kot 50 % bolnikov se sploh ne zaveda, da ima to kronično stanje. V tem mesecu in še posebej ob današnjem svetovnem dnevu hipertenzije pri Lekarniški zbornici Slovenije v ospredje postavljajo predvsem ozaveščanje o pomenu rednega merjenja krvnega tlaka ter skrbi za njegovo uravnavanje. Akcija poteka v sodelovanju z Združenjem za hipertenzijo. To obdobje so poimenovali Mesec Meritev Maj – MMM.

Več kot 50 odstotkov bolnikov na svetu se ne zaveda, da ima povišan krvni tlak

Bolezen se lahko razvije pri vsakem posamezniku, zato je pomembno, da spremljamo svoj krvni tlak in ga redno merimo. »Skoraj polovica odrasle populacije ima hipertenzijo, kar predstavlja resno javnozdravstveno težavo. Ravno zato v lekarnah še posebej ozaveščamo o pomembnosti rednih meritev krvnega tlaka in njegovega uravnavanja,« poudarja predsednica Lekarniške zbornice Slovenije mag. Darja Potočnik Benčič. Pogostost bolezni se s starostjo povečuje in pri osebah, starejših od 60 let, je možnost za bolezen več kot 60-odstotna. Zato je ključno, da se zavedamo tveganj in sprejemamo preventivne ukrepe za ohranjanje zdravega srca in ožilja.

V LEKARNE MARIBOR NA MERITVE KRVNEGA TLAKA

17. maj je svetovni dan hipertenzije. Letošnji moto je: natančno si izmerite krvni tlak, nadzirajte ga, živite dlje!

Skoraj polovica odrasle populacije, ki ima hipertenzijo, se ne zaveda svojega stanja, zato

vabljeni v vse enote Lekarn Maribor, kjer vam v mesecu maju krvni tlak izmerijo brezplačno.

Razlogi za pojav povišanega krvnega tlaka so številni. Poleg starosti, prekomerne telesne teže ali dedne nagnjenosti lahko na hipertenzijo vpliva tudi neustrezna prehrana, ki vsebuje preveč soli ali sladkorja, prekomerno uživanje alkohola, kajenje, premalo telesne aktivnosti in psihične obremenitve, kot je stres. Bolezen pa je lahko tudi posledica uporabe nekaterih zdravil, kot so glukokortikoidi ali kontracepcijske tablete, ter zlorabe določenih drog.

S preprostimi ukrepi zmanjšajte tveganje za nastanek hipertenzije

Vendar lahko že s preprostimi ukrepi zmanjšamo tveganje za nastanek hipertenzije. »Svetujem, da spremljate svoj krvni tlak, se zdravo prehranjujete, izogibate hrani, ki vsebuje veliko soli, sladkorja in nasičenih maščob, ste redno telesno aktivni in zmanjšate stres ter opustite kajenje, ki lahko povzročita povišanje krvnega tlaka in druge zdravstvene težave,« še dodaja predsednica Lekarniške zbornice. Merjenje krvnega tlaka lahko opravite tudi v lekarnah, kjer vam bodo strokovni lekarniški delavci opravili merjenje z ustreznim nadlahtnim merilnikom. Redno preverjanje krvnega tlaka je izjemno pomembno, saj hipertenzija nima očitnih simptomov. Zato bodite pozorni na svoje zdravje in sprejemajte preventivne ukrepe za ohranjanje zdravega srca in ožilja.

Zdravljenje

Zdravljenje je uspešno, če je kombinacija zdravil in zdravega življenjskega sloga. Za zdravljenje hipertenzije je na voljo več različnih zdravil. Uvedba zdravila, pogosto tudi kombinacije zdravil, je v domen zdravnika in je odvisna od višine krvnega tlaka, prizadetosti tarčnih organov, prisotnosti drugih bolezni in drugih dejavnikov tveganja. »V lekarni paciente spodbujamo k redni in pravilni uporabi zdravil. S storitvijo pregled uporabe zdravil pa tistim z več sočasno uporabljanimi zdravili pomagamo k razumevanju pomena in namena uporabe ter razrešimo vse napake pri uporabi,« je pojasnila Ivanka Brus, koordinatorka farmacevtske skrbi za hipertenzijo pri Lekarniški zbornici Slovenije.

V Sloveniji imamo 347 lekarn na primarni ravni zdravstvene dejavnosti in 27 bolnišničnih lekarn, ki delujejo skladno z Zakonom o lekarniški dejavnosti. Osnovni namen lekarniške dejavnosti je namreč zagotavljanje kakovostne in učinkovite preskrbe z zdravili in drugimi izdelki za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja ter svetovanje glede njihove varne, pravilne in učinkovite uporabe, pacientom in ostalim zdravstvenim delavcem. Poleg tega pa lekarniška dejavnost zagotavlja tudi farmacevtsko obravnavo pacientov za ohranjanje zdravja in doseganje pričakovanih kliničnih, humanističnih in ekonomskih izidov zdravljenja z zdravili.