Spanje je bistvenega pomena za naše zdravje in dobro počutje. Med spanjem se naše telo regenerira, možgani pa obdelujejo informacije in utrjujejo spomin. Kljub temu ima veliko ljudi težave s spanjem. Če se tudi vi spopadate z nespečnostjo, vam lahko pomagajo naslednji nasveti:
1. Vzpostavite reden ritem spanja: Pojdite spat in se zbujajte ob isti uri, tudi ob koncu tedna. Tako boste telesu ustvarili bioritem, ki bo spodbujal spanec.
2. Ustvarite sproščujoče okolje za spanje: Poskrbite, da bo vaša spalnica temna, tiha in hladna. Izogibajte se uporabi elektronskih naprav v postelji, saj lahko modra svetloba moti spanec.
3. Izogibajte se kofeinu in alkoholu pred spanjem: Kofein in alkohol lahko motita spanec. Izogibajte se jima vsaj nekaj ur pred spanjem.
4. Redno telovadite: Redna telesna aktivnost lahko izboljša kakovost spanja. Vendar se izogibajte vadbi tik pred spanjem, saj lahko to oteži zaspanje.
5. Sprostite se pred spanjem: Pred spanjem si vzemite nekaj časa za sprostitev. To lahko storite z branjem knjige, meditacijo ali kopanjem v topli kopeli.
6. Če ne morete zaspati, ne ostanite v postelji: Če po 20 minutah še vedno ne morete zaspati, vstanite iz postelje in se ukvarjajte z nečim sproščujočim, dokler se ne boste počutili utrujene.
Če imate kronične težave s spanjem, se posvetujte z zdravnikom. Zdravnik vam bo lahko pomagal ugotoviti vzrok za vaše težave in vam predpisal ustrezno zdravljenje.
Svetovni dan spanja, ki ga obeležujemo danes, tokrat poteka pod sloganom Enake pravice do spanja za globalno zdravje. Spanje je namreč poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti steber človekovega zdravja, neurejeno spanje pa lahko predstavlja tveganje. Na NIJZ ob tem opozarjajo, da je pomen zdravega spanja po vsem svetu še vedno premalo priznan.