Ko nekdo išče partnerja, je normalno, da si postavi določene standarde, ki delujejo kot sito. Skozi to sito gre le oseba, ki ima določene telesne in psihične lastnosti, ki zadostijo njegovim željam in zahtevam. Standardi oziroma kriteriji so povsem normalni. So variabilna kategorija, ki se med spoznavanjem z drugimi ljudmi ter pridobivanjem izkušenj, gradijo, krepijo in spreminjajo.
Popoln partner ne obstaja
Če pričakujete, da boste našli nekoga, ki izpolnjuje vaša fizična, strokovna, mentalna in celo finančna merila in vam hkrati nikoli ne bo nasprotoval, nikoli ne bo razdražljiv ter nikoli ne bo imel slabega dne, boste verjetno doživeli le bridka razočaranja, pravi Natasha Silverman, zakonska svetovalka in terapevtka, ki dodaja še, da je zelo pomembno, da vsako razmerje vključuje kompromise.
Če se vam zdi, da nihče ni vreden enega ali dveh srečanj, najverjetneje sklepate prezgodaj in zavračate ljudi. Preveč se zanašate na svoj seznam vnaprej ustvarjenih lastnosti, zato zamudite priložnosti, da bi »kliknili« z ljudmi, ki so nekoliko drugačni, še dodaja, saj je pomembno določiti, kaj točno je prioriteta pri partnerju, ki ga oseba išče.
Zakaj ljudje postavijo previsoke kriterije?
Visoka merila pogosto gradi podoba, ki jo imamo o sebi. Prevelik ego pogosto sili ljudi k zastavljanju nerealnih in težko dosegljivih meril.
Je pa zanimivo, da si takšne kriterije najpogosteje postavijo ljudje, ki imajo pomanjkanje samozavesti in ljubezni do sebe. Prekomerna pričakovanja lahko predstavljajo oviro pri spoznavanju novih ljudi. Nastanejo kot posledica tesnobe ali drugih težav, ki jih ima oseba s sabo, pojasnjuje Natasha.
Previsoka merila so lahko tudi posledica dejstva, da se oseba dojema kot nekaj manj. Pri iskanju partnerja je ključno dejstvo, da odnosi vključujejo toliko dajanja kot jemanje in sta obe osebi, vključeni v odnos, enakovredni.
Kako postaviti bolj zdrave in dosegljive standarde?
Poleg sprejemanja in spoštovanja nekaterih osnovnih vrednot (predanost, poštenost …) vam lahko pomaga tudi, da preskočite nekatere kriterije, za katere menite, da bodo človeka naredili vrednega vas. Ni slabo eksperimentirati in se zabavati s kom drugim; morda boste presenečeni, svetuje Silvermanova.
Poudarja tudi, da imajo ljudje radi znane vzorce, zato je zelo možno, da je razlog, zakaj nekdo ne najde partnerja, ta, da vedno naleti na enak tip ljudi. Splača se zamisliti in ugotoviti, ali morate delati na načinu dojemanja drugih. Smiselno je premisliti tudi o vrednotah, v katere oseba verjame in na podlagi katerih izbira partnerje.