V prazničnem decembru marsikdo, v veliki želji po izbiri najboljšega darila, pomisli tudi na to, da bi svojim bližnjim podaril prikupnega hišnega ljubljenčka. Le kdo si ne bi želel prikupnega kužka ali mucka? A kot poudarjajo v številnih zavetiščih, društvih in zavodih za dobrobit živali, je to zelo neodgovorna in ponesrečena ideja, v kateri navadno najbolj nastradajo ravno živali.
Ko prikupna kepica zraste v veliko kepo odgovornosti
Živali so živa in čuteča bitja, ki s sabo, poleg neizmernega veselja, prinesejo tudi veliko mero odgovornosti, na kar mnogi ne pomislijo ob izbiri takšnega darila. Količino skrbi, ki jo potrebuje žival, ki v naš dom prispe v obliki nepričakovanega presenečenja, se izkaže že po nekaj časa, ko se prvo navdušenje poleže. Vsak hišni ljubljenček zahteva določeno mero vaše pozornosti, časa in finančnih sredstev za primerno hrano, opremo, zdravstveno oskrbo itd.
[[image_1_article_61577]]
V zavetiščih pogosto opažajo, da se decembra povpraševanje po posvojitvah poveča, ravno na račun obdarovanja. Na žalost se neredko zgodi tudi, da se živali v novem letu vrnejo v zavetišče ali še huje, so odvržene na cesti, smetišču ali pa v gozdu.
Dobrodelna naveza za dobro živali
Dobrodelne organizacije za zaščito živali na to problematiko opozarjajo že leta, tokrat pa se je z dobrim namenom rodila prav posebna naveza, ki je dobro besedo pomagala ponesti še dlje. Marketinška agencija ENKI je zasnovala dobrodelni projekt »živali niso darilo«, kateremu se je pridružilo kar 18 slovenskih zavetišč, zavodov in društev za dobrobit živali.
[[image_3_article_61577]]
Družbena omrežja so preplavile kreativne grafike z besednimi igrami, ki opozarjajo na krute posledice podarjenih živali, ki pristanejo v rokah neodgovornih lastnikov, in ljudi hkrati pozivale k izbiri drugačnih daril. S tem namenom je zaživela tudi spletna stran z AI generatorjem idej za darila, ki ga poganja umetna inteligenca ChatGPT, njegova glavna naloga pa je uporabnikom pomagati pri iskanju popolne ideje za darilo. Preizkusite ga lahko na spletni strani
Spodbujanje donacij in namenitev dela dohodnin za donacije
Tudi donacija zavetišču ali drugi dobrodelni organizaciji je lahko lepo darilo, vsekakor pa boljše kot tisto, ne preveč koristno, ki ga kupimo v naglici, zgolj zato, ker nas družba spodbuja k materialnem potrošništvu. Na spletni strani projekta najdete tudi praznični darilni bon, ki ga lahko natisnete in podarite osebi, v imenu katere boste donirali dobrodelni organizaciji.
[[image_4_article_61577]]
Ste vedeli, da lahko vsak posameznik del svoje dohodnine podari dobrodelni organizaciji, in to popolnoma brezplačno? 1 % vaše dohodnine, ki bi v nasprotnem primeru ostal v državnem proračunu, lahko tako z vloženim zahtevkom na davčnem uradu, namenite katerikoli dobrodelni organizaciji, ki je na seznamu upravičencev.
Pričarajmo praznike tudi živalim
Decembrski prazniki so za mnoge najlepši in najbolj čarobni čas v letu. Tudi dobrodelnosti v tem času ne manjka, a kljub temu je veliko takšnih, ki ob praznikih niso deležni razkošja daril, obilja slastne hrane in pijače ter ljubeče družbe. Med te spadajo tudi živali, ki (še) niso našle svojega toplega doma. Zato vas pozivamo, da se v vaši blaginji spomnite tudi nanje in jim namenite kakšno donacijo, paket dobrot ali drugo obliko pozornosti. Sporočimo jim, da tudi zanje obstajajo prazniki.
[[image_5_article_61577]]
Želite pomagati pri širjenju glasu o dobrodelni akciji? Delite katero izmed objav na družbenih omrežjih sodelujočih slovenskih zavetišč, društev in zavodov: Zavod Muri, Mačja hiša, Mačja preja, Zavetišče Horjul, Društvo za zaščito živali Ljubljana, Obalno zavetišče za živali, Mačji dol, Društvo za zaščito živali Kranj, Društvo za zaščito živali Novo mesto, Društvo za zaščito živali Kočevje, Hrtji svet Slovenije, Društvo za zaščito živali Posavje, Društvo Reks in Mila, Društvo za pomoč hrtom, Društvo za zaščito živali Pomurja, Zavetišče Ljubljana, Zavetišče za živali Maribor in Društvo Lajka.