Gre za motnjo razpoloženja, ki se pojavi predvsem v hladnih in turobnih jesenskih ter zimskih dneh. Ljudje, ki trpijo za to motnjo, začnejo čutiti simptome v začetku jeseni, čutijo pa jih lahko vse do vrnitve toplih pomladnih in poletnih dni.

Pomanjkanje energije in pridobivanje telesne teže

Simptomi sezonske depresisje so občuten upad energije, slabo razpoloženje, depresija, težave s koncentracijo, spanjem in apetitom ter izguba zanimanja za sicer prijetne dejavnosti in druženje s prijatelji. Veliko obolelih za sezonsko depresijo ima težave tudi s povečanim apetitom (izrazito željo po ogljikovih hidratih), hkrati lahko spijo preveč, zaradi česar občutijo pomanjkanje energije in hitro pridobivanje telesne teže.

Kaj pravijo strokovnjaki?

Strokovnjaki menijo, da je vzrok za to motnjo sprememba v izločanju melatonina, hormona spanja, ki je odgovoren za vzpostavljanje ritma med dnevom in nočjo. Melatonin se izloča ponoči in v temi, tik pred sončnim vzhodom pa se njegovo izločanje močno zmanjša. Za normalno izločanje melatonina ponoči pa je potrebno, da smo čez dan dovolj izpostavljeni soncu.

Danes mnogi trpijo zaradi motenj spanja in razpoloženja, povezanih z določenimi dnevi v letu, ko primanjkuje dnevne svetlobe in dejavnosti na prostem.

V določenem trenutku morajo možgani prejeti informacijo, kdaj se konča dan in kdaj začne noč, v jesenskih in zimskih mesecih pa zaradi vse pogostejših turobnih in sivih dni pogosto sploh ne vemo, koliko je ura. To slabo vpliva na izločanje nevrotransmiterjev, povezanih z dobrim razpoloženjem in užitkom, kot sta serotonin in dopamin. Prezgodnji sončni zahodi, pomanjkanje svetlobe in dolgotrajno bivanje v zaprtih prostorih lahko porušijo notranje ravnovesje. Dodaten problem je tudi premikanje ure. 

Pomembno je poudariti, da se pri večini ljudi ta motnja pojavi v jesenskih in zimskih dneh, vendar to ni pravilo. Obstajajo tudi tisti, ki se težje spopadajo s pomladnimi in poletnimi spremembami, ki jih prav tako štejemo za sezonsko motnjo razpoloženja, poroča Avaz.

Kaj lahko storimo?

Da bi preprečili resne posledice te motnje, je treba uvesti nekatere spremembe v dnevni rutini, še posebej v jesenskih in zimskih mesecih. Čeprav se zaradi pomanjkanja sončne svetlobe težko ukvarjate z aktivnostmi na prostem, je treba izvajati kakšno redno telesno aktivnost, pa četudi v obliki kratkega sprehoda.

Poleg tega je treba paziti na zdravo in uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini, ki bo ohranila imunost v hladnih mesecih, pa tudi na dodaten vnos vitamina D, ki ga je pozimi manj. Zelo pomembno tudi je odhajanje v posteljo in vstajanje vsak dan ob isti uri. 

Ljudje, katerih vsakodnevno funkcioniranje je zaradi sezonske depresije bistveno okrnjeno, se pa morajo vsekakor posvetovati z zdravnikom o zdravljenju simptomov, da bi ohranili stabilnost in ravnovesje skozi vse leto. Zdravljenje sezonske depresije lahko vključuje svetlobno terapijo, psihoterapijo in/ali zdravila.