Epidemija je v Sloveniji povzročila tudi izrazito pomanjkanje določenih profilov zaposlenih. Vzrok je skokovit porast bolniških odsotnosti in številnih karanten. Zato je vlada konec januarja sprejela predlog zakona o interventnih ukrepih za podporo trgu dela, ki bo predvidoma do konca leta upokojencem omogočal povečan obseg občasnega in začasnega dela. Vladin predlog je prejšnji teden že podprl tudi odbor državnega zbora za delo.
Upokojenci bodo tako lahko v koledarskem mesecu opravili največ 90 ur začasnega ali občasnega dela oz. tudi največ 120 ur v koledarskem mesecu, vendar največ trikrat v koledarskem letu. Ob tem seštevek ur opravljenega začasnega ali občasnega dela v koledarskem letu ne bo smel preseči 1080 ur. Ukrep je zelo aktualen v trgovinski dejavnosti, kjer se spopadajo z velikim primanjkljajem zaposlenih. Sodelovanje z nekdanjimi zaposlenimi je za delodajalce privlačno, saj ti poznajo delovno okolje in obvladajo delovne naloge ter zato ne potrebujejo dolgotrajnega uvajanja.
Po zdaj veljavnem zakonu lahko upokojenec začasno ali občasno delo opravlja v obsegu največ 60 ur v koledarskem mesecu, pri čemer neizkoriščenih ur ni mogoče prenašati v naslednji koledarski mesec. Pri tem seštevek ur opravljenega začasnega in občasnega dela v koledarskem letu ne sme preseči 720 ur.
Predlog je sicer med predstavniki delodajalcev, sindikatov in političnih strank naletel na različna mnenja. Nekateri se bojijo nelojalne konkurence zaposlenim, drugi izpostavljajo problem socialne ogroženosti upokojencev, ki je predlog ne rešuje, kvečjemu poglablja stiske starejših. Prav tako je očitek vladi, da je bil predlog podan precej pozno, epidemija se zdaj namreč že umirja, karantene pa se ukinjajo. A ne glede na vse, je takšen predlog lahko priložnost za odprto razpravo o aktivnem staranju in potrebnih ukrepih za spopadanje z izzivi staranja prebivalstva. Medtem ko je na Švedskem v starosti med 60 in 64 let delovno aktivnih več kot 70 odstotkov ljudi, je teh pri nas le okrog 25 odstotkov. Podaljševanje delovne aktivnosti starejših bo zaradi demografskih razmer na dolgi rok tudi pri nas nujno.
Projekt »Razvoj celovitega poslovnega modela za delodajalce za aktivno in zdravo staranje zaposlenih (Polet)« sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije.