Poganjalci so vse bolj priljubljena izbira med starši po vsem svetu, kar ni presenetljivo glede na številne prednosti, ki jih ponujajo. Ta preprosta, a izjemno učinkovita otroška kolesa so odlična prva izbira za otroke, ki šele vstopajo v svet vožnje. Bistvo poganjalca je v tem, da otroku omogoči, da že zelo zgodaj pridobi občutek za ravnotežje in da poleg samega učenja vožnje s kolesom izboljša tudi razvoj številnih ostalih veščin.

Oblika poganjalca je skorajda enaka klasičnemu kolesu. Ključna razlika je ta, da se otrok na poganjalcu premika oz. vozi z odrivanjem z nogami, se istočasno uči obvladovanje volana in tako samostojno pridobiva občutek za ravnotežje. Toda zakaj je ravno poganjalec prava izbira za vašega otroka? V nadaljevanju smo se podrobneje ukvarjali s prednostmi, ki jih ponuja ta dvokolesnik.

Poganjalec razvija občutek za ravnotežje in izboljšuje koordinacijo gibov vaših malčkov

Študije so pokazale, da je razvoj občutka za ravnotežje in koordinacijo gibov ključnega pomena za motorične sposobnosti malčkov. In poganjalec je idealno orodje za to. Otroci s pomočjo telesa ohranjajo ravnotežje med gibanjem ter postopoma razvijajo motorične sposobnosti in koordinacijo gibov.

V študiji, ki je bila izvedena v sodelovanju z več znanstvenimi ustanovami iz Portugalske, so znanstveniki preučili razliko med dvema metodama obvladovanja tehnike vožnje kolesa – »Medtem ko tradicionalni pristop učenja vožnje kolesa s pomožnimi kolesi otroku omogoča, da se spozna s poganjanjem pedal, novejši pristop s tem ravnotežnim kolesom deluje obratno. To otroku omogoča, da najprej razišče ohranjanje ravnotežja in se kasneje sreča s poganjanjem pedal.«

Številni viri potrjujejo, da sta prav ravnotežje in koordinacija gibov bistveno boljša pri otrocih, ki so se prvič srečali poganjalcem, v primerjavi z otroki, ki so uporabljali klasična kolesa s pomožnimi koleščki.

In ne pozabite še na to! Vzpostavljanje ljubezni do kolesarjenja v kasnejših letih prispeva k ohranjanju zdravja vaših malčkov! V zdravstvenih krogih je kolesarjenje že od nekdaj prepoznano kot aktivnost, ki izjemno pozitivno vpliva na živčni sistem, sklepe, srce in ožilje – na splošno ravnovesje v telesu.

Kako to kolo poskrbi za večjo samozavest in samostojnost vašega otroka?

Z upravljanjem poganjalca otroci postopoma pridobivajo zaupanje v svoje vozne sposobnosti. Brez strahu pred padcem se otroci počutijo varne in neodvisne pri raziskovanju svojega okolja. Omenjena raziskava, izvedena na Portugalskem, ugotavlja, da lahko otroci, ki se učijo s poganjalcem, obvladajo vožnjo s pedali celi dve leti prej kot tisti, ki uporabljajo pomožna kolesa.

[[image_1_article_66645]]

Spet druge študije so pokazale, da so otroci, ki so uporabljali ravnotežna kolesa, razvili večjo samozavest v svoje sposobnosti vožnje in hitreje napredovali v primerjavi z otroki, ki so uporabljali tradicionalna kolesa s pomožnimi kolesi.

Temu v prid govori dejstvo, da lahko to vrsto otroškega kolesa vpeljete v otrokov vsakdan veliko prej kot kolesa s pomožnimi koleščki, saj že pri letu ali letu in pol lahko začne počasi poganjati in preizkušati svoje lastne zmogljivosti na tem kolesu.

Pri klasičnem kolesu ni tako, saj je začetna velikost, s premerom kolesa 12'', namenjena otrokom, starejšim od treh let. Pri tej starosti se lahko otrok že dobro spozna s poganjalcem in gibanjem na dveh kolesih ter pridobi nekaj občutka za ravnotežje in koordinacijo, kar je velik plus.

Ta tip kolesa ne zahteva sodelovanja odraslih pri usvajanju veščine vožnje, povsem dovolj je, da otroku pustimo, da sam pridobi občutek za ravnotežje. Lahko pa se vključite tudi vi in ​​malčku pomagate obvladati vožnjo.

Priprava otroka na vožnjo s kolesom brez pomoči staršev in pomožnih koles

Uporaba poganjalca otroka pripravi na vožnjo kolesa brez pomoči veliko hitreje kot tradicionalne metode. Drugo ime za poganjalca je tudi balans kolo, saj otroku omogoča, da se nauči osnov vožnje, kot sta ravnotežje in krmiljenje, preden se sooči z izzivom vrtenja pedal. To vodi v manj frustracij in omogoči, da uživa v procesu učenja vožnje s kolesom.

Študija, ki so jo izvedli na Oddelku za znanost o človeškem gibanju na Fakulteti za vedenjske in gibalne znanosti v Amsterdamu, je pokazala, da so otroci, ki so pred prehodom na tradicionalna kolesa uporabljali ravnotežna kolesa, hitreje in z manj padci usvojili veščine kolesarske vožnje brez pomoči. Znanstveniki, ki so izvedli študijo, menijo, da je omenjena prednost ravnotežnih koles povezana z dejstvom, da pri otrocih aktivno spodbujajo nadzor in oblikovanje pravilne drže.

Kako izbrati pravo ravnotežno kolo?

Pomembno je, da izberete poganjalec, ki bo po vseh merilih ustrezal tako starosti kot tudi sposobnostim vašega otroka v določenem razvojnem obdobju. Na trgu je vse večja pestrost izbire teh koles, in čeprav se sprva zdi izbira izjemno enostavna – najti kolo brez pedal – v praksi ni ravno tako. Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na celotno izkušnjo vašega otroka.

Velikost

Za razliko od kolesa s pedali bodo pri uporabi poganjalca otrokove noge na tleh. Zato naj bo glavni kriterij, ki ga boste upoštevali pri nakupu poganjalca, ali lahko otrok med sedenjem na tem kolesu doseže tla oz. višina otroškega sedeža za kolo.

Preverite najmanjšo in največjo nastavitev višine sedeža ter možnosti za spreminjanje višine. Ne zanašajte se le na starostna priporočila, ki jih navajajo proizvajalci, saj niso vedno primerni za vsakega otroka. Preverite in si zapišite vse mere vašega otroka, da boste lahko sprejeli pravilno odločitev in otroku zagotovili, da bo eno kolo uporabljal čim dlje. Naj še dodamo, da je pri določanju višine sedeža primerno izhodišče za povprečnega malčka okoli 30 cm.

Kako izbrati velikost poganjalca za vašega otroka:

  1. Malček se naj pokončno postavi ob steno.
  2. S pomočjo knjige, ki jo otrok stisne z nogami, se ustvari imitacija sedečega položaja. 
  3. Z metrom izmerite razdaljo od vrha knjige do tal.
  4. Na ta način boste dobili pravilno višino sedeža ravnotežnega kolesa za vašega malčka.

[[image_2_article_66645]]

Prilagodljivost

Kolo mora rasti z vašim otrokom. Otroci običajno vozijo poganjalce do petega leta starosti, nato pa preidejo na tista s pedali. Zagotovo lahko tudi prej presedlajo na kolo s pedali, a ker so takšna kolesa težja, otrok pogosto raje izbere poganjalec.

Vendar v obzir vzemite, da govorimo o otrokih, zato ni nujno, da bo prehod oz. poganjanje z enega na drugega enostaven. Vaši najmlajši bodo en dan neverjetno navdušeni nad novim kolesom na pedala, naslednji dan pa se bodo želeli vrniti v navado in voziti dobro znano balans kolo. Nanje ne smemo pritiskati, da se odločijo nenadoma, pomembno jih je spodbujati, da vozijo oba. Na koncu se bodo sami zaradi želje po hitrosti sigurno odločili za kolo s pedali.

Izogibajte se kolesom, ki ne navajajo najnižjega in najvišjega položaja sedeža, če želite, da bo kolo v uporabi več let. Večina poganjalcev s kovinskim ogrodjem ima na tem področju prednost, saj imajo leseni poganjalci le tri ali predhodno izvrtanih položajev, zato je nastavljivost sedeža omejena. Medtem ko pri kovinskih poganjalcih temu ni tako. 

Teža kolesa

To je izjemno pomemben parameter pri izbiri v smislu motivacije za vožnjo in spodbujanja samozavesti vašega malčka. Vse, kar je nad 3 kg, je pretežko za otroka, ki se šele uči voziti kolo. Ob padcu težkega kolesa se lahko otrok prestraši ali počuti manj samostojnega in demotiviranega, kar bo znižalo njegovo samozavest in vodilo v željo po odnehanju.

Resice, jekleno ogrodje, košare, zastavice in blatniki prispevajo k večji teži in robustnosti kolesa, zato je vsekakor bolje izbrati poganjalec brez tovrstnih dodatkov. Aluminij je veliko boljša izbira kot jeklo, saj ne rjavi in ​​je lažji, zato menimo, da so poganjalci iz tega materiala primernejši.

[[image_3_article_66645]]

Zavore

Otrokom, mlajšim od 4 let, lahko zavore močno otežijo nadzor nad situacijo, v kateri se znajdejo. Številni malčki imajo težave s prednjim zavornim sistemom, saj bodisi ne morejo doseči ali ne morejo nadzorovati sile, ki jo uporabljajo za zaviranje, ali, kar je še huje, umaknejo roke z volana, da bi dosegli zavore.

Pri vožnji s poganjalcem je “bremzanje” izjemno preprosto, saj je usklajeno zgolj z instinkti, tako da so zavore nepotreben zaplet. Če zavore na vašem kolesu odpovedo, vam instinkt pravi, da postavite noge na tla. Malčki se bodo preprosto postavili na noge in se ustavili.

Naslon za noge

Kakovostni poganjalci imajo pogosto diskretno nameščene opore za noge – v okvir kolesa, pod sedež, torej natanko tam, kjer bodo v prihodnosti nameščena pedala na naslednjem kolesu. Poleg pridobivanja občutka za ravnotežje v pravilnem položaju lahko otrok nasloni noge na oporo za blaženje udarcev. Vsi vemo, kako je, če s kolesom po nesreči zapeljemo čez robnik z bingljajočimi nogami, pa tega nihče noče ponoviti, ker boli. Poleg tega jim naslonjala omogočajo, da dvignejo noge od tal, ko dobijo zalet in dolgo kolesarijo. 

Gume

Nekatera cenovno ugodnejša balans kolesa so opremljena s posebnimi penastimi gumami, ki so za začetek lažje in trdne, vendar imajo kratko življenjsko dobo in se hitro obrabijo, kolo pa postane neudobno, ko otrok postane težji. Aluminijasta kolesa in pnevmatike dajejo kolesu večjo težo in so dražje za vzdrževanje, vendar zdržijo veliko dlje in zagotavljajo veliko boljšo izkušnjo vožnje.

Primerjava najboljših modelov ravnotežnih koles

ModelTežaVelikostPrilagodljivostNaslon za stopalaGumeCena (EUR)
Kinderkraft UniqLahekMajhenVisokaDaNavadne35,00
Lorelli Bertoni RunnerLahekMajhenSrednjaNeNavadne60,00
Strider SportLahekVelikVisokaDaZ gelom83,00
Kinderkraft RunnerSrednjaSrednjiNizkaNeNavadne33,00
Puky LR M PlusSrednjaSrednjiSrednjaDaZ gelom100,00
Chicco Red BulletTežakVelikVisokaDaPenaste52,00

Zaključek

Če je sploh obstajal kakršenkoli dvom, je z našega vidika popolnoma odpravljen – ta kolesa so absolutno najpametnejša izbira in predstavljajo naložbo v prihodnost vašega otroka.

Ta otroška kolesa so več kot le igrače – so pripomoček za razvoj ključnih motoričnih sposobnosti, samozavesti, samostojnosti in neodvisnosti pri otrocih, poleg tega omogočajo lažji prehod na klasično otroško kolo brez pomožnih koleščkov.

[[image_4_article_66645]]

Pomembno je, da ste pozorni na velikost in materiale, iz katerih je poganjalec izdelan. Tako boste poskrbeli, da bo izkušnja vožnje za vašega malčka čim boljša in dolgotrajnejša ter zato neboleča za vaš žep. Ko presodite, da je prišel čas za to odločitev, lahko tukaj najdete kakovosten izbor.

Kaj se zgodi, ko bo otrokov nov poganjalec sestavljen in pripravljen za vožnjo? Metoda je preprosta – kolo pustite nekje v bližini, da ga otrok lahko vzame in uporablja, kadarkoli želi. Otrok bo vedel, kaj storiti. Poskusite ne držati kolesa, razen pri najmlajših kolesarjih, saj bo otrok sam ugotovil, kako ga voziti. Vse, kar je potrebno, je nežna spodbuda.

Najmlajši že od samega začetka poskrbijo za pravo ravnovesje v življenju!