Ko brskamo po klasičnih potovalnih vodičih, najdemo obilico nasvetov o znamenitostih, najboljših restavracijah in priporočilih za prenočišča. Kaj pa univerzalni nasveti, ki bodo olajšali prav vsako potovanje?

Prava umetnost potovanja ni samo v izbiri naše potovalne destinacije, temveč tudi v tem, kako jo doživimo. In kako se pripravimo na to, da bo naše potovanje potekalo zares gladko in brezskrbno.

Prav zato pridejo praktični potovalni triki še kako prav … Spodnji lahko pripomorejo k temu, da ohranite »mirne živce«, prihranite denar in se izognete celo kakšni neprijetni situaciji.

1. Uporabite »lažno« denarnico

V mnogih mestih so tatovi pravi umetniki svojega posla. Ena od preverjenih metod za zmanjšanje tveganja je uporaba lažne denarnice. Vanjo dajte nekaj starih, neveljavnih kartic in manjšo vsoto denarja, pravo denarnico pa hranite na bolj varnem mestu. V primeru poskusa ropa bo tat zadovoljen s »plenom«, vi pa boste ohranili najpomembnejše stvari.

2. Naučite se nekaj lokalnih fraz (a ne preveč dobro!)

Osnovne fraze v lokalnem jeziku vam lahko zelo pomagajo, še posebej pri pogajanjih na tržnicah ali v taksijih. A previdno … Če boste prepričljivo govorili kot domačin, boste morda izgubili status turista, ki ga nekateri trgovci vidijo kot priložnost za boljše popuste. Raje ostanite na osnovah in ustvarite vtis, da se trudite, ne pa da tekoče govorite.

[[image_2_article_74168]]

3. Oblačite se kot lokalci

Noben popotniški vodič vam ne bo povedal, da se boste v nekaterih mestih varneje počutili, če se boste oblekli podobno kot domačini. To zmanjša tveganje za neprijetne poglede, prevarantske »prijatelje« in nepotrebno pozornost.

4. Nikoli ne recite, da ste prvič v mestu

Ko vas nekdo vpraša, ali ste prvič v mestu, je bolje odgovoriti nekaj v slogu: »Sem že bil/a tukaj pred nekaj leti, ampak se ne spomnim vsega.« S tem zmanjšate možnost, da bi postali tarča tistih, ki bi vam radi prodali predrage storitve ali vas zvabili v turistične pasti.

5. Prinesite mini raztegljivo vrvico

Nepogrešljiv potovalni trik: majhna, a močna raztegljiva vrvica vam lahko služi kot sušilna vrv, zasilni pas ali celo kot pomoč pri pritrjevanju torbe na nahrbtnik. Nikoli ne veste, kdaj vam bo prišla prav!

6. Uporabljajte kartice namesto gotovine (a ne vedno)

V večini mest so kreditne kartice najboljša izbira za plačila, saj so varne, brez dodatnih provizij in sledenja stroškom. A vseeno imejte s sabo nekaj gotovine, še posebej, če obiščete bolj odročne kraje, kjer kartice niso sprejete.

7. Imejte digitalne kopije dokumentov

V primeru kraje ali izgube potnega lista ali kartic vam bodo digitalne kopije (na telefonu ali v oblačnih shrambah) olajšale reševanje situacije na ambasadi ali v banki.

8. Turistično zavarovanje ni zgolj dodaten strošek

Medtem ko mnogi popotniki mislijo, da je turistično zavarovanje nepotreben strošek, so tisti, ki so se že kdaj v tujini znašli v bolnišnici, hitro spremenili mnenje. Zavarovanje vam lahko pokrije stroške zdravljenja, izgubljeno prtljago in celo zamude letov, kar je, če se znajdete v potovalni zagati, res zlata vredno … Saj veste – boljše »preventiva kot kurativa«!

Pri nas zanesljivo Turistično zavarovanje z asistenco v tujini ponujajo pri Zavarovalnici Sava, ki vsem strastnim popotnikom ponuja roko v vseh primerih, ko na potovanju zaradi bolezni in nezgode potrebujete hitro in kakovost pomoč.

Na voljo je 24-urna asistenca v slovenskem jeziku, ki krije stroške zdravljenja, prevoza ter premestitve med zdravljenjem. Zavarovanje omogoča tudi zaščito v izrednih razmerah, povezanih s Covid-19, in nudi ugodno premijo za družine s tremi ali več člani.

9. Klasični hoteli niso vedno najboljša izbira

Veliko bolj pristno izkušnjo lahko doživite, če namesto hotela izberete manjše butične nastanitve, Airbnb ali celo lokalne gostišča. Pogosto so cene ugodnejše, lastniki pa vam lahko dajo neprecenljive lokalne nasvete.

[[image_1_article_74168]]

10. Bodite prilagodljivi, a z rezervnim načrtom

Najboljša potovanja so tista, ki jih prilagajamo sproti, saj spontana doživetja vselej pustijo najboljše možne spomine. Pa vendar imejte v mislih vselej tudi grob rezervni načrt, ki se ga lahko poslužite v primeru odpovedanih letov, zaprtih znamenitosti, ki ste si jih želeli ogledati, ali slabega vremena.

Vsako potovanje je učna izkušnja, ki je noben potovalni blog ali potovalni vodnik ne moreta predvideti, pa vendar nam lahko zgoraj opisani nasveti močno olajšajo katero od nepredvidenih potovalnih dogodivščin. Imate v svojem repertoarju znanja morda tudi sami kak trik, na katerega prisegate?