Kakovosten spanec je temelj dobrega zdravja. Je čas, ko telo počiva, se regenerira, obnavlja imunski sistem in ureja hormonsko ravnovesje. A pogosto spregledamo, da imajo naše večerne navade velik vpliv na to, kako dobro bomo spali. Nekatere rutine, ki se zdijo nedolžne, lahko v resnici zvišajo raven stresnega hormona kortizola in nam pokvarijo nočni počitek. Strokovnjaki izpostavljajo tri razvade, ki se jim je pametno izogniti.

 Alkohol pred spanjem: navidezna pomoč, ki škodi

Kozarec vina za sprostitev po napornem dnevu? Morda se sliši mamljivo, a strokovnjaki opozarjajo, da alkohol moti naravni ritem spanja. »Alkohol ubija spanec. Ljudje pravijo, da jim pomaga zaspati, a jih v resnici le uspava. Zdrav spanec je postopen, nežen proces, ki traja od 10 do 30 minut. Alkohol ga prekine in skrajša fazo REM,« je za portal SheFinds strokovnjakinja za spanje Jessica Fink.

Popoldanska kava: energija zdaj, nespečnost kasneje

Kofein ima lahko poživljajoč učinek še dolgo po zadnjem požirku. »Kofein blokira adenozinske receptorje v možganih. Adenozin je nevrotransmiter, ki spodbuja spanec. Ko je receptor blokiran, njegov učinek izgine, zato kofein povzroči budnost,« pojasnjuje internistka dr. Adrienne Youdim.
Ker lahko učinki kofeina trajajo tudi do šest ur, kava, popita ob 16. uri, lahko pomeni težave z uspavanjem že ob 22. uri.

Zaslon kot zadnja stvar pred spanjem

Gledanje serij ali brskanje po telefonu v postelji se zdi sproščujoče, vendar zasloni ponoči niso vaši prijatelji. »Svetloba zaslona moti proizvodnjo melatonina, hormona spanja. A težava ni le v svetlobi – vsebina na pametnih telefonih lahko aktivira simpatični živčni sistem, odziv 'boj ali beg', kar poveča srčni utrip in občutek tesnobe,« opozarja dr. Youdim. Namesto tega svetuje umirjene večerne rituale: branje knjige, dihalne vaje ali meditacijo.