Prihaja poletna sezona in pred vročino moramo zaščititi tudi svoje živali. Ta letni čas prinaša obilico sonca in visoke temperature. Ljudje smo topla oblačila že zamenjali za kratke hlače in lahke majice, živali pa se z vročino spopadajo malo drugače. Njihova dlaka je poleti manj gosta, krajša, včasih celo nekoliko drugačne barve kot pozimi. Kljub temu veliko živali ne prenaša dobro visokih temperatur. Poleti moramo biti zato še posebej previdni pri oskrbi hišnih ljubljenčkov.
Vemo, da se psi in mačke hladijo z jezikom oziroma s sopihanjem. Mačke sicer vročino relativno dobro prenašajo. Oboji se hladijo še s pomočjo blazinic na tačkah, ki se jim takrat potijo. Dlaka živalim pomaga pri uravnavanju temperature in ščiti njihovo kožo pred sončnimi žarki. Posebno skrb moramo nameniti pasmam s kratkimi in potlačenimi gobčki, kot so angleški buldogi, mopsi, francoski buldogi in podobni, perzijske muce. Vročino težje prenašajo tudi živali z boleznimi srca in pljuč, debele živali, take z izjemno gosto ter dolgo dlako, in živali, ki so telesno aktivne v vročini. Ali ste vedeli, da lahko sonce opeče tudi pse in mačke? V nadaljevanju prispevka si lahko preberete nekaj nasvetov, kako lahko pomagate svojim štirinožnim prijateljem v pasji vročini.
Zaščita pred soncem in sončnimi opeklinami
Tako je. Zaščitno kremo lahko uporabite tudi za psa. Uporabite otroško kremo, prijazno tudi do živali, ki je nežna in vsebuje pomirjujoče sestavine – to sta vitamin E in karitejevo maslo. Ta ne vsebuje cinkovega oksida. Vsekakor ne smemo pozabiti blazinic na tačkah. Če je treba, zamenjajte rutino sprehoda, izognite se asfaltu in uživajte na travnatih površinah in gozdnih poteh. Po potrebi zaščitite blazinice s temu namenjenimi kremami.
“Ljubljenčka na sprehod raje odpeljimo v gozd in na neasfaltirane površine, saj je poleti velika nevarnost opeklin blazinic. Bodite pozorni na znake, ki kažejo, da je vaš ljubljenček pregret. Bolj mu je vroče, hitreje diha. Jasni znaki so tudi, da ima na široko odprt gobček, jezik mu visi še bolj ven, prsni koš pa se mu izrazito dviga in spušča,” svetuje Natalija Dežman, farmacevtski tehnik, profesorica geografije in sociologije iz Lekarn Maribor
Dovolj vode
Da bo kosmati član vaše družine varen in zdrav ob visokih temperaturah, poskrbite, da bo imel ves čas na voljo dovolj pitne vode. Prav tako se radi uležejo v vodo, da se ohladijo. Torej, dovolite jim, da trebušček in telo ohladijo v vodi. Ker psi na koži nimajo znojnih žlez, si telesno temperaturo znižajo s pitjem vode, z ležanjem v njej pa si olajšajo vročino. Če ste s psom ali mačkom na plaži, mu/ji zagotovite veliko sveže vode, da ne bo pil morske. Pes naj morske vode ne pije, saj lahko v najboljšem primeru pride do driske, v najslabšem pa do resnih zapletov zaradi vnosa prevelike količine soli v organizem, ki je za žival lahko tudi usodna. Vedno moramo poskrbeti, da naši ljubljenčki popijejo dovolj čiste pitne vode, saj pomanjkanje te vodi v dehidracijo. Večkrat na dan vodo zamenjamo s svežo pitno vodo. Klinični znaki dehidracije, ki jih lahko prepozna lastnik, so predvsem suha ali lepljiva ustna sluznica, manjša količina temnejšega urina, v hujših primerih pa vdrte oči in oslabelost živali. Ne polivajte psa z vodo. Njegova dlaka vodi preprečuje, da bi prišla do kože, kožo ščiti pred vodo ter preprečuje, da bi vlaga iz nje izhlapevala. Ko psa polijemo, je, kot bi ga ogrnili s toplo odejo. Namesto da bi ga ohladili, ga grejemo. Psa z vodo lahko ohladite od spodaj navzgor. Z vodo mu ohladite tačke, prsni koš in trebuh. Psi se namreč potijo skozi blazinice na šapah, zato jih voda na tem mestu prijetno ohladi. Kupimo lahko tudi posebne hladilne blazine, na katere se ljubljenček uleže in ga prijetno ohladijo.
Hladne del dneva za gibanje
Pojdite z njimi na sprehod zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko sonce že zaide. Ob takem času je zrak lažji za dihanje in zemlja hladilnik za blazinice na tačkah. Sprehodi naj bodo poleti nekoliko krajši kot v hladnejših letnih časih. Če poleti radi hodite v hribe, dobro razmislite, ali bodo razmere za psa ustrezne. Pri načrtovanju upoštevajte, da je na poti senca in hladna voda. Včasih je bolje, da žival ostane doma in je ne izpostavljate vročini.
“Živali zaradi različne telesne zgradbe in bioloških lastnosti različno uravnavajo toploto, zato v vročih dneh potrebujejo ustrezno oskrbo. Predvsem jim je treba zagotoviti primeren prostor v senčni legi, po možnosti v hladnih prostorih. Z vsakodnevnim krtačenjem svojega prijatelja boste pomagali odstraniti odmrle dlake in s tem prispevali ne le k temu, da bo njegov plašč videti lep, temveč tudi, da bo bolje sproščal odvečno toploto. To velja za kužke, še posebej pa za muce,” pojasnjuje Natalija Dežman iz Lekarn Maribor
Prevažanje v avtomobilu in toplotni udar
Živali v vročih poletnih dneh nikakor ne puščajte niti minute v zaprtih avtomobilih. Temperatura v avtomobilu se lahko zelo hitro dvigne, ozka reža pri odprtih oknih pa živalim ne bo pomagala lažje preživeti vročine. Če ste obtičali v prometu, prižgite klimatsko napravo in poskrbite, da bodo okna zasenčena. Če je možno, pustite žival v zelo toplem ali vročem vremenu raje doma.
V vročem, zaprtem avtomobilu začnejo psi in mačke običajno močno sopsti in se sliniti, jezik postane izrazito rdeče barve, nato postanejo omotični, delujejo odsotno, lahko se pojavita bruhanje in driska, nazadnje izgubijo zavest. Takemu pojavu pravimo toplotni udar. Zato nikakor ne puščajmo živali poleti samih v avtomobilu, čeprav predvidevamo, da nam bo opravek vzel samo nekaj minut. Prva pomoč, ki jo lahko nudite živalim ob toplotnem udaru (poleg tega, da se obrnete na veterinarja), je ta, da ga umaknete v hladen, senčen prostor ter ga začnete ohlajati. Začnete pri tačkah in počasi nadaljujete proti spodnjemu delu trebuha. Hladite lahko s tekočo vodo, ki naj ne bo ledena, ali pa z mokrimi brisačami, ki jih morate zaradi segrevanja zamenjati. Ohlajajte postopoma, da preprečite morebiten toplotni šok. Če je kuža pri zavesti, mu ponudite vodo, če ni, ga položite v bočni položaj, iztegnite glavo naprej, potegnite jezik iz gobčka, da mu sprostite dihalne poti, ter nemudoma poiščite veterinarsko pomoč.
Striženje živali
Številni lastniki hišnih živali, predvsem muckov, napačno mislijo, da s striženjem živali pomagajo, da jim ni prevroče. V resnici plasti kožuha ščitijo pred pregrevanjem in opeklinami. Dlaka se lahko pristriže, vendar ne v namen hlajenja. Priporočeno je, da pogosteje češemo mačke, da odstranimo odvečno dlako in tako preprečimo pregrevanje. Tudi psa ščiti dlaka pred vročino, zato britje ni najboljša strategija. Kljub temu pa je prirezovanje dlake dolgodlakih psov sprejemljivo, zlasti če jim dlaka visi ob nogah.
Kazni za kršitelje
Kršitev zakonskih določb, tako pri prevozu kot pri vsakdanjem ravnanju z živaljo, se šteje kot mučenje in velja kot prekršek, v hujših oblikah pa tudi kaznivo dejanje, za katero je zagrožena kazen. Strokovnjaki so prepričani, da so denarne kazni, ki jih zakonodaja predvideva za mučenje živali, prenizke (tudi v primerjavi z drugimi državami) in bi jih bilo treba zvišati. Če opazite fizično mučenje, pretepanje in trpljenje živali, nemudoma ukrepajte. Pokličite policijo in veterinarsko inšpekcijo ter zahtevajte, da ukrepajo. Izpostavljanje živali vročini, brez sveže vode in morda celo privezane in brez sence je namreč kaznivo dejanje, ki ga je treba prijaviti.
Torej, ne pozabite – ko je nam vroče, je živalim verjetno še bolj. Poskrbimo, da se bodo dobro počutile. Z našo pomočjo jim bo veliko lažje in lepše.