Angleška nacionalna zdravstvena služba poudarja, da je pretirana žeja opozorilni simptom sladkorne bolezni. Gre za simptom, ki ga poleti pogosto pripišemo temu, da nam je vroče in potrebujemo več tekočine.

Kaj se dogaja v telesu, ko imamo sladkorno bolezen?

  • Visoka raven glukoze v krvi: Pri sladkorni bolezni telo ne more učinkovito uporabljati glukoze (krvnega sladkorja) kot energije, ker je inzulina premalo ali celice nanj ne reagirajo.
  • Glukoza v urinu: Ker ledvice ne morejo več obdelati vse glukoze, se ta začne izločati z urinom.
  • "Vlečenje" vode: Glukoza v urinu deluje kot nekakšno "magnetno polje", ki s seboj "vleče" tudi vodo iz telesa.
  • Dehidracija: Zaradi izgube vode telo zazna pomanjkanje tekočine in sproži občutek žeje.

Telo se nenehno trudi nadomestiti izgubljeno tekočino, vendar je to kot tek v prazno. Čim več tekočine popijemo, več je tudi izločenega urina. Ta cikel se ponavlja, dokler se ne uravna raven sladkorja v krvi.

Pozorni bodite na vonj urina

Visoka raven sladkorja v urinu zaradi sladkorne bolezni lahko povzroči sladek ali saden vonj urina. Tako boste najhitreje vedeli, da žeja ni samo posledica vročine, ampak gre za nekaj bolj resnega.

Zgodnje prepoznavanje simptomov sladkorne bolezni omogoča hitro zdravniško pomoč pri obvladovanju bolezni. Čeprav za sladkorno bolezen ni zdravila, so na voljo zdravljenja za lajšanje simptomov.

Drugi znaki sladkorne bolezni, na katere morate biti pozorni, so še: kronična utrujenost, hujšanje brez diete, srbenje na določenih delih telesa, ureznine in rane, ki se počasneje celijo ter zamegljen vid, pišejo Vijesti.