Oranžne mačke že dolgo predstavljajo genetsko uganko, saj doslej ni bilo jasno, kako nastane njihova posebna barva krzna. Raziskovalna skupina na univerzi Stanford v ZDA je sedaj odkrila, da je za to odgovorna edinstvena genska mutacija na kromosomu X. To tudi pojasnjuje, zakaj je večina oranžnih mačk moškega spola.
Kriva nenavadna mutacija, povezana s spolom
Mutacija vpliva na delovanje določenega gena (Arhgap36) v barvnih celicah mačje kože ki pa običajno sploh ni aktiven. Mutacija v bližini tega gena povzroči nenormalno izražanje, kar ima za posledico oranžno obarvanost dlake.
Medtem ko imajo številne živali, kot so tigri, lisice in celo zlati hrčki, tudi oranžen kožuh, je genetski mehanizem, ki povzroča barvo pri mačkah, bistveno drugačen. V večini drugih primerov je oranžna obarvanost posledica mutacij v genih, ki so neposredno vključeni v proizvodnjo pigmenta. Te mutacije običajno niso povezane s spolom in se pojavljajo enako pri obeh spolih.
Pri mačkah pa je drugače, genska mutacija se nahaja na kromosomu X. To tudi pojasnjuje, zakaj je velik delež popolnoma oranžnih mačk moškega spola. Ker imajo le en kromosom X, se barva dlake pri samcih lažje deduje. Mačja samica ima dva kromosoma X in bi morala imeti mutacijo na obeh, kar je veliko redkeje.
Ljudje za hišne ljubljenčke pogosteje izbirajo oranžne mačke
Čeprav oranžne mačke pogosto opisujejo kot posebej prijazne, igrive in predrzne, trenutno ni znanstvenih dokazov, da genska mutacija vpliva tudi na njihovo vedenje.
Raziskovalci domnevajo, da je posebna barva dlake pri mačkah lahko prevladala le zato, ker je bila pri ljudeh zelo priljubljena in so njen razvoj posebej spodbujali: "Ljudem so se oranžne mačke vedno zdele privlačne in karizmatične – zato so jih pogosteje izbirali za hišne ljubljenčke." To bi lahko tudi pojasnilo, zakaj je oranžna barva kožuha pogosta pri domačih mačkah, medtem ko je pri divjih mačkah ni.