Mikrovalovna pečica vas lahko velikokrat reši, toda v nekaterih primerih je lahko vaš največji sovražnik. Pogrevanje v mikrovalovki namreč spremeni okus, teksturo in hranilno vrednost hrane, nekatera živila pa lahko sproščajo snovi, ki so lahko škodljive predvsem za otroke
V nekaterih živilih lahko pogrevanje v mikrovalovni pečici povzroči nastanek škodljivih bakterij, pri drugih je problem v količini beljakovin, ki jih vsebujejo. Verjetno ste jih že pogrevali na takšen način, toda postavite svoje zdravje na prvo mesto, predvsem pa zdravje vašega otroka in to nehajte početi. Poglejte si seznam hran, ki so lahko na takšen način nevarne.
Piščanec
Piščanec je občutljiva hrana zaradi morebitne prisotnosti salmonele, perutnino je vedno potrebno dobro skuhati ali speči, saj to uniči bakterije, ki povzročajo bolezen. Vsebuje veliko več beljakovin kot rdeče meso, kot sta govedina ali svinjina, segrevanje perutninskega mesa pa razgradi te beljakovine v delce, ki lahko negativno vplivajo na prebavo. Torej, če vam ostane piščanec od kosila, ga raje pojejte hladnega.
Riž
Te svetovno znane jedi, ki se najpogosteje uporablja kot priloga, ne smete pogrevati. Še pomembneje pa je, da ga po toplotni obdelavi nikoli ne shranjujete pri sobni temperaturi, ker nastajajo bakterije, ki jim ustreza temperatura vašega doma. Te lahko povzročijo črevesne težave, kot sta driska in bruhanje.
Krompir
Problem ni toliko v segrevanju, ampak bolj v tem, da ga tako kot riža po kuhanju ne smemo pustiti na sobni temperaturi (kar počnemo vsi). Krompir je namreč dovzeten za razvoj bakterije, ki lahko povzroči botulizem – redko, a življenjsko nevarno stanje, ki ga povzročajo toksini te bakterije. Če ga skuhate in ne pojete še toplega, krompir shranite v hladilnik. Če ste to storili, ga potem dejansko lahko ponovno segrejete. Če ga hranite pri sobni temperaturi pa ga nikar ne segrevajte.
Gobe
Tako kot piščanec so tudi gobe polne beljakovin, ki se pri segrevanju razgradijo na dele in lahko povzročijo črevesne težave, kot so slabost, bruhanje in driska. Toda to je mogoče preprečiti. Če jih po toplotni obdelavi (ne več kot 24 ur) hranite v hladilniku, jih je mogoče varno segrevati.
Špinača
Ta zelena rastlina ima veliko koristi za vaše telo, vendar poleg pozitivnih hranil vsebuje tudi nekaj škodljivih. Nitrati so kemične spojine, ki se uporabljajo kot gnojila, herbicidi in konzervansi. Zelena zelenjava ima večje količine nitratov. Segrevanje teh živil poveča njihovo količino in je lahko škodljivo za zdravje, predvsem za otroke, pri katerih lahko visoke koncentracije nitratov v telesu povzročijo sindrom, za katerega je značilna šibkejša oskrba telesa s kisikom. Zato opustite pogrevanje zelene zelenjave, temveč jo pojejte samo sveže kuhano.