Novo leto je čas novih začetkov, pričakovanj in lepih želja. Eden najpogostejših ritualov ob prehodu v novo leto je izrekanje voščil – tako osebnih kot poslovnih. Ob tem pa se pogosto porajajo vprašanja: do kdaj je primerno voščiti srečno novo leto, kako to storiti pravilno in kakšne so navade Slovencev na tem področju?
Da bi razjasnili dileme, smo se obrnili na svetovalko za sodobni poslovni bonton, protokol in učinkovito komunikacijo Simono Lečnik Očko.
Za iskrene želje ni nikoli prepozno, a ...
»Na začetku bi poudarila, da za lepe in iskrene želje ni nikoli prepozno. Kadarkoli nam jih kdo nameni, se jih ne otepajmo. Če pa pogledamo z vidika bontona, je nekje do polovice januarja sprejemljivo, da si zaželimo kaj dobrega za novo leto. Nekateri posamezniki dobre želje »zavlečejo« še do februarja. Ponavljam, da s tem ni čisto nič narobe, saj se z nekaterimi ljudmi preprosto prej ne srečamo. Pri tem pa bi morali biti morda malo bolj previdni – božič raje pustimo v lanskem letu in ga ne omenjajmo več,« pojasnjuje Lečnik Očko.
Ni pa pomembno samo, kdaj voščimo, temveč tudi kako. V našem okolju se je sicer uveljavilo kratko voščilo »Srečnega in zdravega!«, pri čemer se večina voščil konča. »Vedno je pomembno, ne samo ob vstopu v novo leto, da kadar koli nekomu namenimo voščilo, malo premislimo o tem, kaj mu zaželimo. Svetujem, da razmislimo, ali se je osebi, kateri voščimo, v lanskem letu zgodilo kaj pomembnega. Poskusimo personalizirati voščilo in dodati osebno noto, saj s tem ustvarimo največji učinek,« svetuje sogovornica.
Pozorni smo na telesno govorico
Z osebami, s katerimi smo si blizu, se najpogosteje rokujemo ali celo objamemo in poljubimo. Pri tem je izjemno pomembno, da prepoznamo, ali se oseba s fizičnim stikom strinja. »Najglasneje komuniciramo z govorico telesa. Že z gibi nakazujemo, ali smo pripravljeni na rokovanje ali objem. Opažamo, da si v zadnjih letih ljudje ne želijo več toliko fizičnega stika kot nekoč. Če opazimo, da si nekdo ne želi rokovanja ali objema, moramo to spoštovati,« poudarja Lečnik Očko.
Če do rokovanja vseeno pride, mora biti stisk rok čvrst, sogovornika moramo gledati v oči, na obrazu pa naj bo prisoten nasmešek.