Zlato pravilo pri odpravljanju težav z internetom je vedno ponovni zagon modema. Kar je hitra, enostavna in učinkovita rešitev, če dejansko deluje. Včasih pa to ni tako. Po navadi se internet prav takrat upočasni, ko se nam najbolj mudi.
Zakaj je vaš internet tako počasen?
Nizka hitrost interneta je lahko posledica tega, da je nanj priklopljeno preveč naprav. Zamislite si svojo internetno povezavo kot cesto neposredno do vaše hiše. En avtomobil, ki predstavlja internetne podatke, lahko doseže vašo hišo le enkrat. Če poskušajo k vam priti trije avtomobili, se morajo postaviti v vrsto, da pridejo do vaše hiše. In če pride več avtomobilov, ko drugi čakajo, nastane prometni zastoj.
Hitrost vašega interneta lahko enostavno preverite preko spletnih merilnikov, kot je na primer Ookla SpeedTest, da ugotovite, ali dosegate hitrost, ki jo oglašuje vaš ponudnik internetnih storitev. Medtem lahko zasedenost domačega omrežja odpravite tudi tako, da zmanjšate vašo uporabo interneta.
Morda so nekatere naprave, ki jih le redko uporabljate - če sploh - povezane z vašim omrežjem. Tudi če teh naprav ne uporabljate aktivno, še vedno zasedajo pasovno širino za posodobitve in druge storitve v ozadju. Vaš usmerjevalnik ima morda celo omejeno število naprav, s katerimi se lahko hkrati poveže, in začne nekatere od njih brcati iz omrežja, ko presežete omejitev. Zato odklopite naprave, ki jih ne uporabljate, od interneta.
Tudi vaš ponudnik internetnih storitev je dovzeten za prezasedenost omrežja. Če postane prezasedenost še posebej velika, lahko vaš internetni ponudnik zmanjša hitrost interneta na vašem območju, da omeji promet v omrežju. Na žalost obsežna prezasedenost omrežja ni pod vašim nadzorom, vendar jo lahko poskusite zaobiti tako, da načrtujete velike prenose ob urah z manjšo uporabo, na primer ponoči.
Kdaj potrebujete močnejši Wi-Fi signal?
Zidovi, razdalja in motnje drugih omrežij lahko oslabijo vaš Wi-Fi signal. Če želite popraviti šibek Wi-Fi, najprej preverite postavitev usmerjevalnika. Poskrbite, da je usmerjevalnik na osrednji in dvignjeni lokaciji, stran od predmetov, ki lahko vplivajo na signal. Včasih lahko že premik usmerjevalnika za nekaj metrov naredi veliko razliko. Če to ne deluje, boste morda morali zamenjati usmerjevalnik s takim, ki je zasnovan za daljši doseg.
[[image_1_article_66208]]
Mnogi ponudniki imajo omejitve podatkov in upočasnijo hitrost, ko presežete mejo. Običajno lahko preverite porabo podatkov na spletnem računu ali v aplikaciji ponudnika. Včasih pa se težava morda ne skriva v vaši internetni povezavi, ampak v napravi, ki jo uporabljate. Vaš računalnik, tablični računalnik, telefon ali igralna konzola je lahko zastarela in ne zmore obdelati današnjih hitrosti interneta.
Če imate težave s hitrostjo na namiznem ali prenosnem računalniku, poskusite izklopiti in ponovno vklopiti napravo. To počisti pomnilnik vseh smeti, osveži vašo povezavo in očisti nepotrebne procese in začasne datoteke. Težave s hitrostjo se običajno pojavijo zaradi preobremenjenega procesorja. S popolnim izklopom za vsaj 30 sekund, se lahko težava reši.
Kateri materiali oslabijo internetno povezavo?
Zanesljivost Wi-Fi signala se običajno razlikuje po lokaciji v vašem domu. Usmerjevalniki, za komunikacijo z vašimi brezžičnimi napravami, po zraku oddajajo radijske valove. Vse, kar moti te signale, jih lahko poslabša ali blokira. Zato lahko imate v nekaterih prostorih močnejšo povezavo kot v drugih.
KOVINA - Najboljši material za blokiranje signala. Kovina je najtežji material za prehod signalov, ker je prevodnik električnega toka. Radijski valovi so elektromagnetni, kar pomeni, da jih kovina lahko absorbira. Vse, kar ima kovino, kot so kovinske žaluzije, vrata, pohištvo, stene, lahko močno zmanjša ali popolnoma uniči signal. Več kovine kot je med usmerjevalnikom in povezano napravo, slabši bo Wi-Fi signal.
BETON - WiFi signal se ne meša dobro z betonom, saj je eden najdebelejših gradbenih materialov. Zaradi tega signal težko prehaja skozi betonske stene in tla. Še posebej, če so povezane s kovinskimi letvami. Debelejši kot je beton, težje se signal prebije skozenj - tudi s pomočjo ojačevalca.
KOPALNICA - Tako kot betonske stene tudi poščice, ogledala, kovinske cevi in voda oslabijo Wi-Fi signal. Ta oslabi, ko potuje skozi te materiale. In ne samo kopalnica, vse, kar vsebuje velike količine vode, kot so akvariji, notranje vodne stene in slapov, tudi voda v človeških telesih, moti WiFi signale. Voda je velik prevodnik električne energije, kar pomeni, da lahko ta absorbira radijske valove. Poleg tega voda odbija in lomi zvočne signale, zaradi česar potujejo dlje med vašimi napravami in brezžičnim usmerjevalnikom.
OKNA - Ta so prozorna in niso tako debela kot stene, vendar vas naj njihov videz ne zavede. Medtem ko so okna odlična za prepuščanje svetlobe, motijo vaš signal tako, da ga odbijajo. Še posebej nizkoemisijska okna, ki imajo kovinski film. Zato lahko blokirajo in odbijajo signal bolj kot navadna okna. Ogledala delujejo na podobnem principu. Vsa ogledala so sestavljena iz tankega sloja kovine na kosu stekla. Zaradi kovinske podlage povzročajo elektromagnetne motnje.
APARATI IN SOSEDOV Wi-Fi - Naprave, ki delujejo na frekvenci 2,4 GHz, ovirajo vaš signal. To so varuške, brezžični telefoni, brezžične slušalke, walkie-talkie, mikrovalovne pečice, naprave za odpiranje garažnih vrat in Bluetooth naprave. Obstajajo standardi, ki določajo kako Wi-Fi naprave komunicirajo med seboj, da zmanjšajo motnje signala in izboljšajo hitrosti WiFi. Vendar mnoge od omenjenih naprav ne potrebujejo internetne povezave in zato ne sodelujejo v tej strukturi. Posledično se moč signala zmanjšuje zaradi šuma, ki ga povzročijo.
Istočasno tudi sosedova Wi-Fi omrežja motijo vašo povezavo. Vsako brezžično omrežje, ki je v neposredni bližini vašega, lahko moti vašo širokopasovno povezavo. Pasovi 2,4 GHz, 5 GHz in 6 GHz so sestavljeni iz številnih kanalov, ki se uporabljajo za pošiljanje in prejemanje podatkov. Če sosedov usmerjevalnik uporablja isti brezžični kanal kot vaš ali prekrivajoči se kanal, bo to vplivalo na vašo pasovno širino in hitrost.
Večina usmerjevalnikov omogoča preklop na drug kanal, da zmanjšate količino motenj. Poleg tega vam dvopasovni usmerjevalniki omogočajo preklapljanje med frekvencama 2,4 GHz in 5 GHz, kar vam lahko omogoči zmanjšanje omrežnih motenj.