Se pogosto brez razloga počutite utrujeni, brez energije? Telo ne laže, morda mu manja nekaj pomembnega. Ena izmed pogosto spregledanih, a ključnih snovi za naše zdravje je holin, mikrohranilo, ki je nepogrešljivo za številne življenjske funkcije.

Kaj je holin in zakaj je pomemben?

Holin je bistveno hranilo, ki ga telo deloma proizvaja samo (v jetrih), a večino ga moramo zaužiti s hrano. Najdemo ga predvsem v živilih živalskega izvora, kot so govedina, piščanec, jajca, ribe in mleko, pa tudi v nekaterih rastlinskih virih, kot so brokoli, arašidi, fižol in gobe.

»Holin je zelo pomemben za zdravje možganov, razpoloženje, spomin in delovanje jeter,« poudarja nutricionistka Hanieh Vidmar. Dodaja, da lahko pomanjkanje holina povzroči simptome, kot so kronična utrujenost, težave s koncentracijo in celo znaki zamaščenosti jeter, saj holin pomaga pri razgradnji maščob v jetrih.

Holin močno vpliva na delovanje možganov in živčnega sistema

Raziskave kažejo, da holin močno vpliva na delovanje možganov in živčnega sistema. Sodeluje pri tvorbi acetilholina, pomembnega živčnega prenašalca, ki vpliva na spomin, mišični nadzor in srčni utrip. Med nosečnostjo je še posebej pomemben, saj so nizke ravni holina povezane s težavami pri razvoju otrokove pozornosti in večjim tveganjem za ADHD.

Poleg tega lahko zadostna količina holina pripomore k boljšemu razpoloženju, zmanjša občutek tesnobe in tveganje za depresijo.

Kaj še vpliva na utrujenost?

Če se pogosto počutite utrujeni, to morda ni le posledica stresa ali pomanjkanja spanja. Poleg holina so pogosti vzroki tudi pomanjkanje železa, vitamina B12 in folne kisline, pa tudi sladkorna bolezen ali hipotiroidizem - stanje, pri katerem ščitnica ne proizvaja dovolj hormonov. Utrujenost je lahko tudi eden od znakov depresije.

Kako si pomagati?

Najlažje je začeti s prehrano. Če jeste živalske proizvode, vključite v jedilnik več jajc, pustega mesa in mlečnih izdelkov. Če ste vegan, bodite pozorni, da v prehrano redno vključujete rastlinske vire holina. Po potrebi se lahko posvetujete tudi s strokovnjakom glede prehranskih dopolnil.

Če kljub spremembam v prehrani utrujenost vztraja, pa je pomembno, da poiščete zdravniški nasvet in preverite morebitne druge vzroke.