Pomlad je najlepši letni čas. To je čas prebujanja narave. Rastline ozelenijo in zacvetijo, vse je tako čarobno lepo, zeleno in “dišeče”, kar pa marsikomu povzroča nemalo težav, predvsem zaradi alergij. Zamašen nos, kihanje, smrkanje, solzenje oči, kašelj… Vse to so simptomi sezonske alergije, ki je spomladi tudi najpogostejša oblika alergij.
Alergijske bolezni so zelo pogoste in razširjene. Nekaterim se razvijejo v otroštvu, drugim v času pubertete, lahko pa se pojavijo šele v kasnejšem obdobju. V Evropi ima približno četrtina ljudi težave z alergijskim rinitisom, pravimo pa mu tudi seneni nahod.

Jelša, leska zaenkrat povzročata največ alergijskih stanj

Proti koncu februarja in v začetku marca je največ težav s cvetenjem leske in jelše, kar negativno vpliva na zdravje preobčutljivih posameznikov. “V nižinah bo obremenitev zraka s cvetnim prahom leske in jelše visoka,” so sporočili iz Agencije RS za okolje in prostor ter dodali, da bo v manjših količinah prisoten tudi cvetni prah cipresovk in tisovk ter prva zrna cvetnega prahu topola, bresta in javorja. Na obremenitev zraka s cvetnim prahom v veliki večini vplivajo predvsem vetrovi..
V času cvetenja leske in jelše se lahko razvijejo simptomi alergijske bolezni tudi pri posameznikih preobčutljivih na brezo. “Bodite pozorni na razvoj cvetenja v vašem neposrednem okolju. Drevesa in grmi v bližini stavb so lahko velik vir cvetnega prahu, ki se ob prezračevanju prenese tudi v bivalne prostore,” še opozarjajo pri ARSO. Onesnažen zrak, ki se je akumiliral skozi kurilno sezono vpliva na dihala in tudi na alergenost cvetnega prahu. “Pri odraslih in otrocih, ki so srčni bolniki ali imajo težave z dihali vključno z astmo, je ob epizodah onesnaženega zraka verjetnost za nastanek težav večja.

Nasveti …

Seneni nahod nam lahko zelo otežuje življenje v teh lepih pomladnih mesecih, zato se je treba alergenom, ki nam povzročajo težave kolikor se le da izogibati oz. upoštevati naslednje nasvete:

– v mestih stanovanj ne zračimo proti večeru, v vaseh pa ne med peto in deseto dopoldan

– na sprehode ne hodimo v sončnem, suhem in vetrovnem vremenu, ter v večernih urah

– na sprehod se odpravimo po dežju,saj je takrat vsebnost alergenov najnižja, dež jih spere

– med gibanjem v naravi nosimo očala in tako na nek način zaščitimo oči

– perilo sušimo v notranjih prostorih

– oblačil, ki smo nosili na sprehodu si ne slačimo v spalnici

– pogostejše umivaje las zaradi večje vsebnosti alergenov na laseh