Ko se odpravite v trgovino, najprej pogledate nove trende in modele oblačil. Kaj pa je tisto, kaj vas medtem ko si ogledujete ponujeno, pritegne? Poleg očitnega – cena in model, je pri večini pomembno kako se material nosi in kakšen je na otip. Koliko, pa dejansko poznate lastnosti določenih materialov, ki so v tem obdobju najpopularnejši za izdelavo oblačil?
Ponujamo vam razčlenitev 6 najpogosteje rabljenih naravnih in umetnih tkanin v vaših oblačilih.
BOMBAŽ
Bombaž je najbolj prodajan material pri nas in tudi eden izmed najbolj prodajanih materialov na svetu. Bombaž je naravni material pridobljen iz rastline bombaževec in je izjemno trpežen material, zato je tudi priljubljen po vsem svetu.
KAJ NAM JE PRI BOMBAŽU VŠEČ: Bombaž je dobesedno tkanina našega življenja. Je trajen, mehak in udoben. Dobro diha in je dober do okolja. Poleg tega, pa je vzdrževanje oblačil iz bombaža zelo preprosto.
KAJ NAM PRI BOMBAŽU NI VŠEČ: Oblačilo iz bombaža, če ga nenehno nosimo izgubi svojo obliko in barvo. Temu pripomore tudi sonce, saj bombaž na sonci zbledi.
LAN
Lan je naraven material narejen iz rastline lan in se za blago uporablja že tisočletja – že Stari Egipčani so vanj zavijali mumije.
KAJ NAM JE VŠEČ PRI LANU: Oblačila iz lana so primerna za vroče dni, saj je izjemno lahek material, primeren za vroča poletja, dobro diha.
KAJ NAM PRI LANU NI VŠEČ: Lan ima veliko pomanjkljivost. Izjemno se mečka. Oblačila iz lana se zmečkajo praktično takoj ko jih oblečete.
POLIESTER
Izumljen je bil leta 1951 in je kombinacija umetnih sestavin. Prav zaradi tega je zelo trpežen, enostaven za vzdrževanje in nošenje.
KAJ NAM JE VŠEČ PRI POLIESTRU: Material je zelo vzdržljiv in lahko bi ga nosili znova in znova, ne da bi izgubil svojo barvo ali obliko. Kot tudi ostale sintetične tkanine, je enostaven za nego, in se ne zmečka tako hitro.
KAJ NAM PRI POLIESTRU NI VŠEČ: Žal pa material ne diha in zato ni prav prijazen koži. Prav tako ni razgradljiv, kar pomeni veliko breme za okolje.
SVILA
Svila je naraven material pridobljen iz niti bube sviloprejke. Ko se gosenica zabubi to bubo skuhajo in razvlečejo v svilene niti.
KAJ NAM JE VŠEČ PRI SVILI: Čeprav je izjemno lep, na otip prijeten material. Na svetlobi se lepo sveti, saj odbija svetlobo in je prijeten na koži.
KAJ NAM PRI SVILI NI VŠEČ: Tkanina je draga in vzdrževanje je zahtevno. Poleg tega je nekaterih sporen tudi postopek pridobivanja svile.
NAJLON
Najlon je umeten material je bil izdelan leta 1930 kot nadomestek svile. Takrat so v modo prišle tudi najlonke – nepogrešljive nogavice za vsako žensko.
KAJ NAM JE VŠEČ PRI NAJLONU: Niti najlona so trpežne in zato je tudi material zelo vzdržljiv, poleg tega je cenovno ugoden in vsestranski za uporabo, je dobra zamenjava za svilo.
KAJ NAM PRI NAJLONU NI VŠEČ:  Potrebno je biti previden pri vzdrževanju. Najlon se ob visokih temperaturah lahko stopi.
VOLNA
Volna je pridobljena iz ovčje dlake in jo poznamo že več kot tisoč let. Poleg volne iz ovčjih dlak, poznamo še različico kašmir iz dlake indijske koze, moher iz severno-afriške koze in angora volno iz dlake angora zajcev.
KAJ NAM JE VŠEČ PRI VOLNI: Volna je izredno topla in mehka, tudi ko je mokra. Če nosite volno, vas statična elektrika verjetno ne bo stresla, saj volna ne bi smela prevajati elektrike.
KAJ NAM PRI VOLNI NI VŠEČ: Volna lahko bode našo kožo. Poleg tega previdno pri pranju saj se volna lahko pri visokih temperaturah skrči in izgubi obliko.