Približuje se čas pusta, ki se ga je mogoče razveseliti iz različnih razlogov. Mladi in mladi po duši najbrž najbolj najbolj napeto čakajo čas, ko bodo lahko končno nataknili pustne maske in se poveselili. Tudi, če niste ljubitelj pustnih šem, pa vam zagotovo zakruli ob misli na obilo slastnih priboljških, ki so značilni za pustni čas.
Slastni, dišeči in najboljši, ko so še topli
Najbolj tipična poslastica, ki se znajde na pustni mizi, je zagotovo krof. Kljub temu, da si danes lahko privoščite krofe z različnimi nadevi, je najbolj značilen in morda tudi najbolj popularen tisti z marelično marmelado.
Nekateri trdijo, da je avtorstvo za slastne pustne krofe potrebno pripisati dunajski kuharici Cecilii Krapf, spet drugi trdijo, da so krofe pripravljali že v stari rimski kuhinji. Ena izmed legend pa trdi, da so krofi nastali po čistem naključju, ko naj bi nesrečno zaljubljena in temu primerno raztresena kuharica testo za kruh vrgla v vroče olje.
Ne glede na njihov dejanski izvor, so res dobri, lahki krofi, ki se kar topijo v ustih, po pripovedovanju veščih gospodinj, prava umetnost. Vsekakor je lažje, če se pri podvigu peke krofov oprete na odličen recept in za vas smo preverjeno pripravili najboljšega.
RECEPT ZA SLASTNE KROFE
KROFI – sestavine
1/2kg moke (moka za krofe ali ostra+mehka)malo soli
5 rumenjakov
2 žlici sladkorja
5 dag svežega kvasa /ali dva zavitka v prahu
0,7 decilitra olja
1 limona
2 dl mleka
Po želji vanilijev sladkor
Postopek:
Najprej 1 dl mleka, 1 žlico sladkorja in kvas – malo segrejemo in nekaj minut vzhajamo.
Rumenjake, olje in 1 žlico sladkorja – penasto zmešamo. Nato dodamo moko in kvasovo mešanico in nato še pregnetemo. Iz mase takoj naredimo kroglice, ena naj bo tehta približno 60 gramov. Kroglice položimo na mehko podlago, ki jo pokrijemo še s krpo in jih pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo, da vzhajajo 1 uro.
Ko končamo (iz mase dobimo 14 kroglic), jih damo cvreti v olje. V posodi mora biti olje, če izmerimo od konice palca do prvega sklepa na prstu. Temperaturo olja preverimo z leseno kuhalnico. Ko se okoli lesa začnejo delati mehurčki je olje prave temperature.
Ko je olje vroče, kroglice obrnjene na glavo položimo v olje, pečemo jih 3 minute v pokriti posodi, obrnemo in jih nato pečemo še 3 minute brez pokrovke. (Če so krofi črni imamo prevroče olje; 3 minute si preprosto nastavimo odštevalnik časa na telefonu, da nas opozarja kdaj obračati). Krofe odlagamo na podlago iz papirnatih brisač, jih polnimo poljubno z marmelado, posujemo s sladkorjem v prahu. Ko se krofi malo ohladijo, so pripravljeni za postrežbo. DOBER TEK!
Pazite na prepih
Če je krofe pekla že vaša stara mama, veste, da se testo med pripravo ne sme “prehladiti”, zato naj bo kuhinja, kjer krofe pripravljate, prijetno topla. Malce bolj vraževerni celo trdijo, da je za krofovsko polomijo lahko kriv že manjši prepih.