Noben izmed teh scenarijev ni idealen, budno ležanje v noči in štetje minut do zvonjenja budilke, je lahko zelo utrujajoče.
Po mnenju strokovnjakov za spanje, zbujanje sredi noči ni neobičajno. V študiji, ki je bila objavljena v Journal of Psychiatric Research, je 35,5 odstotka od 8.937 udeležencev poročalo, da se zbujajo sredi noči vsaj trikrat na teden, medtem ko jih 23 odstotkov poroča, da se zbujajo vsaj enkrat ponoči.
Prebujanja se običajno pojavljajo med lahkim spanjem, kar spada v drugo od štirih stopenj spanja, ko se telesna temperatura začne dvigovati. Za razliko od globljih faz spanja, kot je recimo REM spanje, lahko možgane zlahka prebudimo med rahlim spanjem.
Kaj povzroča zbujanje sredi noči?
Pogosto preprosto preživljanje stresnega obdobja povzroči, da se ljudje prebujajo sredi noči. Nizek krvni sladkor ali hormoni povzročajo naval adrenalina, kar povzroča prebujanje ljudi sredi noči.
Da bi se prenehali zbujati sredi noči, je potrebno poiskati vzrok zbujanja. Včasih je odgovor očiten, da je posameznik v stresu ali ima npr. zamašen nos. Če razloga ne veste, se najverjetneje nekaj dogaja podzavestno ali fiziološko, zato je potrebno brskanje vzrokov ne spečnosti in s tem boste prišli do dna zadevam.