Jesenski meseci so čas, ko se narava začne pripravljati na zimo, kar pomeni, da se tudi številne žuželke, med njimi smrdljivci, želijo zateči v tople domove. Smrdljivci so za mnoge izjemno nadležni zaradi svojega specifičnega vonja, ki ga sproščajo, ko se počutijo ogrožene.
Iščejo tople kotičke
Ščitaste stenice, katerim pogovorno rečemo tudi smrdljivci, spadajo v družino stenic, v katero danes uvrščamo več kot štiri tisoč žuželk, skoraj vse pa nam tako rekoč ‘nagajajo’ v domu. V zimskih mesecih se radi skrivajo v zgradbah ali domovih, v stenah, podstrešju … v vseh kotičkih, kjer se lahko izognejo mrazu. Ko je spomladi dovolj toplo, prilezejo na plano in se začnejo razmnoževati.
Preventiva je najboljša zaščita
Na žalost je najboljša stvar, ki jo lahko naredite, če vas motijo smrdljivci, še vedno preventiva. Najpomembnejši korak pri preprečevanju vstopa smrdljivcev je tesnjenje vseh potencialnih vstopnih točk. Preglejte okna in vrata ter se prepričajte, da ni nobenih odprtin ali razpok. Namestitev tesnilnih trakov in mrež na okna ter vrata bo zmanjšala možnosti za njihov vstop.
Smrdljivci lahko v vašo hišo pridejo skozi najmanjšo luknjo. Preglejte, če imate na stenah kakšne razpoke.
Radi imajo sončno stran hiš, zbirajo pa se tudi v travi in užitnih ostankih okoli vaše hiše. Redno odstranjujte odpadle liste, veje in drugo organsko snov okoli hiše, saj lahko to postane idealno skrivališče za te žuželke. Manj priložnosti za skrivanje okoli hiše bodo imeli, manj možnosti je, da bodo ob prvem mrazu začeli siliti v stanovanje ali hišo.
Zunanje luči ponoči privlačijo smrdljive žuželke, zanje je to kot neonski znak za prosto delovno mesto, zato zunanjo razsvetljavo uporabljate čim manj. Ugasnite luči na verandi in spustite žaluzije.
Kako ravnati s smrdljivci, ko so že v notranjosti?
Ker smrdljivcev zaradi vonja ne smete udariti oziroma zmečkati, je vaše najboljše orožje še vedno sesalec. Posesajte smrdljivce in vse luknjice, kjer ste jih opazili, nato pa vrečko ali posodo izpraznite v smeti, ki naj bodo zunaj.
Uporabite lahko tudi ustrezne insekticide. Sicer pa obstaja nekaj naravnih načinov za odganjanje smrdljivcev:
- Eterična olja: Nekatere vonjave so smrdljivcem zelo neprijetne. Uporaba eteričnih olj, kot sta olje poprove mete ali sivke, lahko deluje kot naravni repelent. Zmešajte nekaj kapljic olja z vodo in snov razpršite po okenskih okvirih in vratih.
- Česen in čebula: Močan vonj česna in čebule smrdljivce odvrača. Zmešajte zdrobljen česen ali čebulo z vodo in poškropite na površinah, kjer pogosto opazite smrdljivce.
- Na podoben način naj bi učinkovala tudi mešanica vode in šampona, ki jo lahko podobno nanesete na površine, kjer imate probleme s smrdljivci.