Po mnenju različnih nutricionistov ima lahko tisto, kar bi lahko brez večjih posledic prenašali v dvajsetih letih, bistveno večji vpliv na zdravje in energijo po štiridesetem letu. Določena živila in vrste hrane še posebej obremenjujejo telo, upočasnjujejo prebavo in prispevajo k kopičenju maščobe, zlasti v predelu trebuha. Tukaj so tri vrste živil, za katere strokovnjaki menijo, da jih je potrebno zmanjšati ali popolnoma izločiti po 40. letu starosti.

Predelano meso

Salame, klobase, hrenovke in drugi podobni izdelki pogosto vsebujejo veliko soli, nasičenih maščob in konzervansov, kot so nitrati. Strokovnjaki za prehrano opozarjajo, da redno uživanje predelanega mesa povečuje tveganje za visok krvni tlak, težave s holesterolom in vnetne procese v telesu.

Po 40. letu starosti, ko si telo težje opomore in se obnova celic upočasni, lahko ta živila še bolj izrazito negativno vplivajo na srce in ožilje.

Sladkarije in industrijski pekovski izdelki

Rafinirani sladkorji in bela moka se nahajajo v večini že pripravljenih tort, piškotov, rogljičkov in podobnih izdelkov. Poleg tega, da hitro zvišujejo raven sladkorja v krvi, prispevajo k nastanku trebušne maščobe in povečajo tveganje za inzulinsko rezistenco, kar je še posebej pomembno nadzorovati po štiridesetem letu.

Nutricionisti pogosto poudarjajo, da ta vrsta hrane spodbuja tako imenovano "tiho vnetje" v telesu, kar lahko prispeva k razvoju kroničnih bolezni in oslabi imunost.

Gazirane in sladkane pijače

Sokovi, energijske pijače in sladkana kava so polni "praznih" kalorij, ki ne zagotavljajo sitosti, ampak znatno obremenjujejo jetra in presnovo. S staranjem telo težje uravnava raven sladkorja v krvi, te pijače pa lahko povzročijo nenadna nihanja energije in prispevajo k občutku utrujenosti. Po mnenju dietetikov ima lahko že zmanjšanje vnosa gaziranih pijač pozitiven vpliv na raven energije, spanec in uravnavanje telesne teže.

Čeprav ni nujno, da popolnoma izločimo vse te vrste živil, lahko zmernost in zavestne prehranske odločitve po štiridesetem letu starosti močno vplivajo na dolgoročno zdravje in kakovost življenja.