Ste se kdaj vprašali, zakaj ste tako drugačni od svojega brata ali sestre, čeprav si delite iste starše in gene? Raziskave kažejo, da na vaše razlike močno vpliva vrstni red rojstva. To, ali ste najstarejši, srednji ali najmlajši otrok, lahko oblikuje vaš značaj, odnose in celo način, kako vas doživljajo drugi.

Starejši bratje so pogosto nasilni

Najnovejša raziskava Univerze v Warwicku, ki je spremljala več kot 6800 otrok do njihovega 12. leta starosti, razkriva, da starejši bratje pogosto prevzamejo vlogo nasilnežev v družini. Še posebej to velja za večje družine, kjer se kar 69 % primerov nasilja med sorojenci pojavlja med fanti. Psihologi opozarjajo, da starejši otroci pogosto razvijejo agresivno vedenje kot odziv na zmanjšano pozornost staršev, ki jo po rojstvu mlajših bratov ali sester nenadoma izgubijo.

»Starejši otrok je bil sprva edini prejemnik starševske pozornosti. Ko pride nov član družine, se mora te pozornosti nenadoma odpovedati, kar lahko povzroči ljubosumje in občutke nevrednosti,« pojasnjuje družinska terapevtka Monica Ramunda. To nezadovoljstvo se pogosto izrazi skozi nadzorovanje ali ustrahovanje mlajših sorojencev.

Strokovnjaki staršem priporočajo, da otrok ne primerjajo med seboj

Dr. Karen Gail Lewis pa opozarja na še en pomemben vidik – zgodnje vtise, ki jih otroci oblikujejo o svojih bratih in sestrah. Ti vtisi pogosto ostanejo »zamrznjeni« in vplivajo na njihove odnose tudi v odrasli dobi, ne glede na to, kako zelo se posamezniki kasneje spremenijo.

Raziskovalci tudi svetujejo staršem, naj se izogibajo primerjanju svojih otrok. »Tudi bežen stavek, kot je 'Zakaj ne moreš biti bolj kot tvoj brat?', lahko sproži rivalstvo in dolgotrajno napetost med sorojenci,« opozarja Ramunda.

Študija je še pokazala, da so družinski odnosi med otroki običajno boljši v domovih, kjer imajo starši harmoničen odnos. V nasprotnem primeru – ob večjih napetostih med staršema – se pogosteje pojavlja nasilje med brati in sestrami, še piše Index.