Težave s sluhom so dandanes pogoste. Nekateri podatki kažejo, da je na svetu več kakor milijarda in pol posameznikov, ki se srečujejo z izgubo sluha na enem ali obeh ušesih, od česar jih 450 milijonov potrebuje rehabilitacijo.
Na srečo je napredek tehnologije pripeljal do več načinov zdravljenja težav s sluhom, oziroma možnostjo uporabe medicinskih pripomočkov, ki izboljšajo sluh, med katerimi je tudi slušni aparat.
Slušni aparat pripomore k izboljšanju kakovosti življenja oseb, ki se srečujejo izgubo sluha.
Izguba sluha je vsako stanje, za katerega so značilne motnje v prenosu zvoka
Sluh sodi med osnovne čute in je povezan s sposobnostjo zaznavanja zvočnih valov. Omogoča prepoznavanje glasov in govora ter ugotavljanje pomena izrečenih besed. Drugače rečeno, odgovoren je za zaznavanje in dojemanje zvočnih informacij ter posledično za komunikacijo, prav tako pa vpliva na varnost in zmožnost orientacije v prostoru.
Obstaja več vrst izgube sluha:
- senzorinevralna izguba sluha, do katere privede poškodba notranjega ušesa ali slušnega živca in je običajno posledica starostne izgube sluha ali okvare sluha zaradi prekomerne izpostave hrupu, lahko pa je tudi posledica vnetja ušes, težave pa se običajno kažejo kot slabše razumevanje govora, lahko slabši sluh ali šumenje v ušesu, največkrat oteženo zaznavanju visokih tonov (v povezavi s to obliko naglušnosti se najpogosteje priporoča uporaba slušnega aparata),
- prevodna izguba sluha, ki jo opredeljujejo težave pri prenosu zvoka iz zunanjega v notranje uho, vzrok je lahko ovira v zunanjem ušesu (ušesno maslo, vnetje, tujki, eksostoze ), okvara bobniča ali bolezni srednjega ušesa (otoskleroza, timpanoskleroza, vnetja) ter
- mešana izguba sluha, kombinacija obeh pravkar predstavljenih vrst izgube sluha, za katero je značilno, da povzroča tako težave pri prenosu, kot obdelavi zvoka v notranjem ušesu
[[image_2_article_72586]]
Na izgubo sluha sicer opozarjajo številni znaki, a te v večini primerov prej kot oseba z izgubo sluha opazijo njeni bližnji. Gre za pogoste prošnje za ponovitev izrečenega, večkratno povišanje glasnosti elektronskih naprav, težave pri razumevanju govora, posebej v hrupnem okolju, težave z zaznavanjem visokih tonov, izogibanje družabnim srečanjem, pretirano zanašanje na vizualne elemente pri medsebojni komunikaciji in utrujenost ali celo izčrpanost po socialnih stikih.
Ker vse našteto temeljito spremeni način komunikacije, se velika večina ljudi, ki ima težave s sluhom, socialno osami, to pa sčasoma vodi v slabšo samozavest, lahko anksioznost in depresijo. Poleg tega izguba sluha ovira učenje, zavira delovno uspešnost in osiromaši vsakodnevne interakcije.
Slušni aparat naglušnim osebam pomaga ohranjati kakovost življenja
Kakršenkoli upad slušnih sposobnosti zahteva čim zgodnejše prepoznavanje simptomov in strokovno pomoč. Pravočasna otorinolaringološka obravnava, lahko v primeru vnetja ušes, bolečine v ušesih, težav z zakostenevanjem slušnih koščic, degenerativnih spremembah v področju notranjega ušesa pospeši in izboljša zdravljenje ali rehabilitacijo in s tem pomaga ohranjati kakovost življenja.
Pri tem je ključen celovit pristop, ki ga center za bolezni ušes, nosu in grla ORL medicina zagotavlja z uporabo najnovejše tehnologije ter sodobne opreme, inovativnimi metodami zdravljenja in rehabilitacije ter nenehnim strokovnim razvojem.
[[image_1_article_72586]]
Pregled ušes v centru za bolezni ušes, nosu in grla ORL medicina zajema:
- Anamnezo, torej pogovor o prisotnih znakih, ki kažejo na izgubo sluha, preteklih boleznih ušes, dosedanjih zdravljenjih teh in splošnem zdravstvenem stanju.
- Pregled ušes z otomikroskopijo, nosu s prednjo rinoskopijo, pregled ustne votline, žrela in grla ter otip vratu.
- Teste in dodatne diagnostične preiskave, kakršne so endoskopske preiskave, timpanometrija, avdiometrija, TOAE, DPOAE in druge.
- Zdravljenje in rehabilitacijo, to je lahko morebiten predpis zdravil, operativni poseg, ali predpis slušnega aparata ter po potrebi, napotitev na dodatne diagnostične preiskave.
- Svetovanje o preprečevanju nastanka novih težav ali napredovanju starih, ohranjanju zdravja in rokovanju s slušnim aparatom, v kolikor je izbran pripomoček prav slušni aparat.
Sodoben slušni aparat ne le ojača zvoke, temveč pomaga poslušati
Določen medicinski pripomoček je opredeljen kot slušni aparat (in ne ojačevalec zvoka), če premore vsaj šest kanalov za obdelavo ter možnost nastavitve jakosti zvoka na frekvencah 500, 1000, 2000 in 4000 Hz. Tehnične zmogljivosti niso edino, kar vpliva na učinkovitost slušnega aparata.
Slušni sistem je namreč izredno zapleten, zato je za nemoteno funkcionalnost sluha potrebno pravilno delovanje vseh struktur, od zunanjega, srednjega in notranjega ušesa do slušnega živca ter področja možganske skorje, odgovorne za sluh.
[[image_3_article_72586]]
Izguba sluha terja temeljit otorinolaringološki pregled. V kolikor se ugotovi, da je izguba sluha takšna, da je možna rehabilitacija s slušnim aparatom, vam v medicinskem centru ORL medicina strokovnjaki po tem, ko opravijo natančen pregled ušes in meritve sluha pomagajo z nasveti in pri sami izbiri slušnega aparata, hkrati pa napravijo natančne nastavitve le tega.
Slušni aparat, ki je lahko zaušesni ali vušesni mora biti v pomoč pri zaznavanju in razumevanju slušnih signalov, pri čemer uporabnika ne sme motiti, s časom pa se ga uporabniki lahko tako navadijo, da nanj praktično pozabijo, oziroma jih celo moti, če slušnega aparata ne nosijo.
Slušni aparat ojača zvoke ter na ta način pomaga slišati. Nošenje slušnega aparata v veliki meri spremeni pacientovo čustveno dojemanje okolice.
Za temeljne prednosti uporabe slušnega aparata tako štejejo:
1. Izboljšanje kakovosti življenja, saj slušni aparat odpravlja komunikacijske težave in preprečuje razvoj stresa, anksioznosti, depresije ter na splošno prispevajo k polni socialni vključenosti posameznika.
2. Povečanje občutka varnosti, saj poslušanje z obema ušesoma omogoča stereo zaznavo zvokov, ob tem pa je tudi boljša orientacija in stabilnost posameznika v prostoru.
3. Pospešitev aktivnosti možganov, kajti ponovna zmožnost zaznavanja zvokov v polnem obsegu, osebam omogoča večjo možgansko aktivnost in s tem pomaga pri ohranjanju jasnosti misli.
4. Vključenost v družabno življenje, povezana z neomejeno, neovirano komunikacijo, doseženo z uporabo slušnega aparata.
5. Dolgotrajna rešitev za izgubo sluha.
[[image_4_article_72586]]
Slušni aparat torej posredno vpliva na vse vidike življenja (fizično, duševno, mentalno, socialno zdravje) in posamezniku, soočenemu z izgubo sluha, pomaga ohranjati kvaliteto življenja. Zato je v primeru suma na izgubo sluha toliko bolj pomembno, da ta pravočasno obišče specialista otorinolarigologa. V primeru izgube sluha lahko v centru za bolezni ušes, nosu in grla ORL medicina mirno zaupate tamkajšnjim strokovnjakom.
Na otorinolaringološki pregled v center za bolezni ušes, nosu in grla ORL medicina ali na brezplačni posvet o izbiri slušnega aparata se je možno naročiti preko kontaktnega obrazca na spletni strani, elektronskega naslova [email protected] ali preko telefonske številke +386 (0) 51 891 919.