Nosečnost in spremenjena prebava

Kot je za nas pojasnila Urška Lučev, mag. farm., IBCLC iz Lekarn Maribor, se v nosečnosti prebava zaradi spremenjenega ravnovesja hormonov spremeni. Za to sta v največji meri zaslužna hormona estrogen in progesteron. Povečana količina teh hormonov povzroči sproščanje mišic v prebavilih, kar pogosto vodi do napihnjenosti, napenjanja, bolečin v trebušni votlini in zaprtja.

Zgaga in refluks se najpogosteje pojavita v tretjem trimesečju nosečnosti, saj je pritisk rastočega otroka na želodec takrat večji. Hormonske spremembe vplivajo na krožno mišico zapiralko (sfinkter) med požiralnikom in želodcem, zato ta postane bolj sproščena. Pri zgagi je to pekoč občutek v predelu žličke ali višje po prebavnem traktu, refluks pa imenujemo zatekanje kisle želodčne vsebine v požiralnik. Kisla želodčna vsebina draži in lahko povzroči vnetje požiralnika.

Jutranja slabost

Jutranja slabost je ena od nadlog, ki sicer ne pomeni bolezenskega stanja, a je za nosečnico neprijetna, včasih celo omejujoča in negativno vpliva na kakovost življenja. Doživi jo med 50 in 90 % nosečnic v prvih treh mesecih nosečnosti. Čeprav nosečniški slabosti pravimo tudi jutranja slabost, se lahko pojavlja ves dan, včasih tudi vso nosečnost. Slabost lahko spremlja tudi bruhanje.

Zaprtje

V nosečnosti so težave z zaprtjem pogoste in se stopnjujejo z rastjo ploda, ki pritiska na debelo črevo in tako ovira njegovo gibanje. K zaprtju pripomorejo tudi hormonske spremembe, ki poskrbijo, da je črevo bolj sproščeno. Stanje lahko še poslabšajo nekatera zdravila, najpogosteje železo, ki ga uživa veliko nosečnic. Zaprtje je lahko boleče in povzroča slabo počutje. Lahko prispeva celo k razvoju hemoroidov, posebno pri ženskah, ki so nagnjene k nastanku krčnih žil.

Rešitve?

Za začetek je treba spremeniti prehranjevalne navade. Tako proti prebavnim težavam kot proti slabosti in bruhanju pomaga, da uživamo zdravo, raznovrstno, polnovredno hrano, bogato z vitamini in minerali. Razdeljena naj bo v 5–7 manjših obrokov, ki so enakomerno razporejeni čez ves dan. Hrano je treba dobro prežvečiti ter počasi uživati. Po obroku svetujemo krajši sprehod, odsvetujemo pa ležanje, saj to poveča zatekanje želodčne vsebine proti ustom.

Hrana, ki vsebuje veliko maščob in sladkorjev, poslabša stanje, zato se je treba te v čim večji meri izogibati. Priporočljiva je hrana, ki je lahko prebavljiva, saj se ne bo dolgo zadržala v želodcu in ne bo povzročala nelagodne zgage in tudi ne slabosti.

Za urejeno prebavo je priporočljivo popiti večjo količino vode na tešče (ko ni prisotne močne jutranje slabosti), biti hidriran, uživati prehranske vlaknine (stročnice, ovsene kosmiče, polnozrnata žita, zelenjavo in sadje) in se vsakodnevno gibati. Izogibati se je treba izdelkom, ki zapirajo, torej izdelkom iz bele moke, z veliko sladkorja in maščobe, bananam, rižu …

Pomoč iz lekarne

V nosečnosti velja opozorilo, da naj se nosečnica o uporabi katerega koli zdravila, prehranskega dopolnila ali drugega izdelka posvetuje s farmacevtom ali z zdravnikom, saj vsi izdelki niso primerni za to obdobje.

Če nefarmakološki nasveti ne zadostujejo, so v lekarni na voljo rešitve, ki so primerne tudi za nosečnice.

V primeru zgage in refluksa so na voljo različna zdravila in medicinski pripomočki, ki nevtralizirajo preveč izločeno želodčno kislino in preprečujejo njeno zatekanje v požiralnik. Bolje je poseči po takšnih, ki ne vsebujejo aluminija. V hujših primerih lahko zdravnik predpiše tudi recept za določena zdravila, ki vplivajo na zmanjšano izločanje želodčne kisline.

Proti jutranji slabosti ima ingver največ dokazanih učinkov. Lahko se uživa svež, v obliki čaja, v lekarni pa je na voljo v obliki pastil in tablet. Ingver pospeši gibanje želodca, njegovo krčenje in praznjenje.

Pri bruhanju je treba izgubljene elektrolite nadomestiti. Na voljo so rehidracijske raztopine, ki so primerne za nosečnice.

Proti zaprtju se lahko uporabljajo izdelki z lanenimi semeni ali semeni indijskega trpotca, ki v svoji lupini vsebujejo sluzi. Te sluzi v črevesju vežejo vodo in nabreknejo, zmehčajo in povečajo volumen blata, kar pospeši gibanje črevesja in odvajanje blata.

Za nosečnice so primerna tudi osmozna odvajala, ki vsebujejo laktulozo ali makrogole. Ta mehčajo blato in olajšajo prehod blata z vsrkavanjem vode v črevesje. Učinek nastopi po 2–3 dneh redne uporabe.

Če je nujen ali želite hitri učinek, so priporočljive glicerinske svečke. Učinek lahko pričakujemo v 30–60 minutah. Glicerol, ki ga svečke vsebujejo, poveča vsebnost vode v blatu, ga mehča in poveča njegovo drsljivost, kar olajša odvajanje. Z rahlim draženjem sluznice danke sproži tudi refleks odvajanja. Nosečnica lahko uporabi tudi svečko, ki vsebuje natrijev hidrogenkarbonat/natrijev dihidrogenfosfat. Ta ob stiku z vlago povzroči sproščanje ogljikovega dioksida, aktivira gibanje črevesja in sproži refleks izpraznitve v 15–30 minutah.

V primeru težav svetujemo, da obiščete najbližjo lekarno in se o uporabi zdravil ali medicinskih pripomočkov pogovorite s farmacevtom.