Poletje je čas številnih izletov, počitnic in drugih aktivnosti, na katerih vsaj do določene mere kršimo pravila, ki jim sicer sledimo tekom preostanka leta. Na potovanju se tako nemalokrat pregrešimo s hrano in pijačo, spremenimo količino in vrsto telesne aktivnosti ter porušimo spalno rutino, na kar ne vplivajo nujno le kasnejši odhodi v posteljo, temveč tudi neprimerna posteljnina in drugi spalni pripomočki, v tuji nastanitvi nemalokrat neprilagojeni zahtevam našega organizma.

Spanec vpliva na fizično in psihično zdravje

Spanec je osnovna človekova potreba zaradi česar predstavlja steber tako telesnega kot duševnega zdravja. V času počitka, torej spanca, se telo namreč obnavlja in kopiči energijo, pri čemer večina ljudi dnevno potrebuje med sedem ter devet ur spanca, a se to spreminja od posameznika do posameznika, ker je v veliki meri odvisno od kakovosti spanca, prav tako od vrste drugih vplivov, kot je čas odhoda v posteljo, ogromno pa pripomorejo še vzglavnik, odeja in vzmetnica ter posteljnina.

Na splošno količina in kakovost spanca odrejata razpoloženje, trdnost imunskega sistema, sposobnost telesa za prebolevanje bolezni, zmožnost predelovanja stresnih impulzov, psihomotorične sposobnosti, stopnjo splošne telesne pripravljenosti ter zbranost. Ena sama neprespana noč denimo že zmanjša pozornost, pomnjenje in fizično moč ter človeka naredi razdražljivega, več njih, posebej v kolikor nezadostno in nekakovostno spanje traja daljše časovno obdobje, pa vpliva na razvoj bolezni (med njimi visok krvni tlak) ter duševnih motenj (anksioznost, depresijo, samomorilnih nagnjenj).

[[image_1_article_68555]]

Zaradi vsega naštetega je smotrno tudi na poti, čeprav v prilagojeni obliki, poskrbeti za spanec po meri našega telesa, in to navkljub temu, da to pomeni v hotelsko ali zasebno nastanitev vzeti s seboj vsaj rjuho in posteljnino.

NeREM in REM faza spanca

Obstajata dve fazi spanca. Za NeREM fazo so značilni znižan srčni utrip in telesna temperatura ter upočasnitev mišične in električne dejavnosti možganov, kar občasno vodi v pojav mišičnih krčev ter občutka padanja. Po prehodu v globok spanec se vzpostavijo veliki možganski valovi, ob katerih krvni pritisk še bolj upade, dihanje se dodatno upočasni in temperatura zniža, prične pa se proces regeneracije imunskega ter srčno-žilnega sistema.

Nasprotno REM faza možganske aktivnosti spodbudi, zato je dihanje pospešeno in bolj plitko, srčni utrip hitrejši, krvni pritisk pa naraste. V tem času sicer sanjamo in predelujemo tekom dneva prejete informacije, REM faza pa prav tako spodbuja k reševanju težav ter vpliva na ustvarjalnost.

Spanec v času potovanja

Težave s spancem niti v lastnem domu, kjer spalnica izpolnjuje optimalne pogoje – trdota nam ustrezne vzmetnice, vzglavnik, ki med spancem podpira glavo, letnemu času prilagojena posteljnina, pregrinjalo za posteljo za preprečevanje prašenja –, niso redke, za pričakovati pa je, da bodo na poti še pogostejše in resnejše, saj številne počitniške nastanitve ne premorejo spalnih pripomočkov, ki bi zadovoljili potrebe vseh obiskovalcev.

Poleg tega je slabši spanec na poti pogosto posledica kasnejših odhodov v posteljo, zmanjšane ali povečane telesne aktivnosti, pogostejšega in obilnejšega uživanja hrane, nemalokrat tudi kofeinskih ter alkoholnih pijač, dremeža tekom dneva in vznemirjenja ob vseh doživetjih.

Vsemu temu se, čeprav vemo, da ni najbolj zdravo, vsaj tistih nekaj dni v letu, ko smo v celoti posvečeni sebi in svojim bližnjim, ni treba (v celoti) odpovedati, lahko pa poskrbimo, da bodo spalni pogodi vsaj malenkost bolj podobni tistim doma, del česar je seveda lastna posteljnina, v poletnem času dobesedno nujno prilagojena visokim temperaturam (bombaž, lan itn.).

Kje se spi najbolje?

Nadvse zanimiva je analiza študije European Sleep Index, opravljena nedavno, v okviru katere so raziskovalci preverili vplive notranjih (vzmetnica, vzglavnik, odeja, pregrinjalo za odejo, posteljnina) in zunanjih (temperatura prostora, količina svetlobe, količina hrupa) dejavnikov, ki se odražajo na kakovosti spanca.

O spalnih navadah, kakovosti spanca in temu, ali se zjutraj počutimo naspane so sodelujoči izprašali prebivalce različnih mest po vsej Evropi, rezultati pa so pokazali, da se najbolje spi v Berlinu, Pragi, Londonu, Budimpešti in Varšavi, medtem ko je nam najbližji Zagreb po kakovosti spanca dosegel visoko osmo mesto.

Nasveti za boljši spanec tudi v času potovanja

Marsikateri strokovnjak opozarja, da se v povprečju na noč zbudimo med štirikrat in osemkrat, a tega ne zaznamo, ker nemudoma zaspimo nazaj. Na potovanju, kjer spimo v nam neznanem okolju, je število prebujenj višje, značilno za spremenjeno spalno okolje pa je tudi dejstvo, da prvo noč kar polovica možganov ostaja povsem budna, da bi nas, v kolikor bi bilo to potrebno, zaščitila pred nevarnostmi.

Vse to oslabi spanec, počutje pa je še slabše, če je količina tega premajhna. Odeja Škofja Loka, vodilni slovenski proizvajalec vrhunskih prešitih tekstilnih izdelkov, zato svetuje, da tudi v hotelski sobi, apartmaju ali počitniški hišici poskrbimo za čim boljše (vsaj najosnovnejše) spalne pogoje.

[[image_2_article_68555]]

  • Zatemnitev spalnice. Poleti, ko so temperature višje, z zatemnitvijo prostora zmanjšamo količino svetlobe v spalnici, kar nam omogoča zbuditi se, ko se naspimo, ne pa ko se prične prebujati nov dan. S tem obenem poskrbimo za zaščito pred zgodnjim porastom temperature, še bolje pa je, če uporabljamo tudi spalno masko, ki naše oči dodatno zaščiti pred vdorom svetlobe.
  • Prilagoditev temperature. Med spanjem se ne smemo potiti, zato je pomembno primerno temperaturo spalnice vzdrževati tako podnevi kot ponoči, in sicer bodisi z zaprtjem polknic bodisi s klimo ali ventilatorjem. Ne gre pozabiti niti, da na segrevanje prostora vpliva tudi sama lega stavbe (in sobe), prav tako oblačila, posteljnina in drugi tekstilni izdelki.
  • Uporaba čepkov za ušesa. Kjer je povečana koncentracija hrupa, se na spanje velja odpraviti s čepki za ušesa, ki bodo hrup vsaj do neke mere znižali, manj pa bo zvočnih motilcev tudi, če zapremo okna in polknice, saj imata ta dva delno vlogo zvočnega izolatorja.
  • Uporaba lastnih spalnih pripomočkov. Vsega od doma seveda ne moremo vzeti in žal med tiste pripomočke, ki morajo ostati doma, sodi osnova kakovostnega spanca – vzmetnica. Da bi bil spanec kakovosten, se ta vsekakor mora prilegati našemu telesu in nam nuditi oporo, enako pa velja tudi za vzglavnik, ki nas, če potujemo z avtom, lahko spremlja na potovanju. Podobno je s posteljnino, katere izbira je toliko bolj zapletena, ker mora biti material prilagojen tako letnemu času in klimi kot zahtevam našega organizma.

Odeja Škofja Loka ima stalno na zalogi posteljnino različnih dimenzij, vzorcev in materialov, vključujoč posteljnino za alergike ter astmatike, pred nakupom pa se je možno posvetovati s prodajalci in tako zase izbrati resnično najoptimalnejšo posteljnino, ki bo k dobremu spancu pripomogla kjerkoli ter kadarkoli.