Katerega izmed mnogih muzejev v Sloveniji izbrati je vprašanje za vsakega posameznika in je popolnoma odvisno od njegovih interesov. Po svetu se pojavlja vse več interaktivnih muzejev, kjer lahko obiskovalci sodelujejo in na lastni koži preizkušajo najrazličnejše izume. Ta oblika muzejev se pojavlja tudi v Sloveniji in spodaj je nekaj predlogov, ki so od Maribora oddaljeni največ 1 uro vožnje. 

CenterNoordung 

Center se nahaja v Vitanjah, posvečen je Hermanu Potočniku- Noordungu, slovenskemu raketnemu inženirju, ki je svoje otroštvo preživel v Mariboru.  Center ponuja kar šest stalnih razstav: Umetnost znanosti kozmologije, ki se osredotoča na razumevanje vesolja skozi čas ter na življenje in delo Hermana Potočnika. Podobe Zemlje, kjer so predstavljeni različni sateliti, njihovo opazovanje in rezultati. Slovenija v vesolju, kjer so predstavljeni dosežki slovenskih podjetij v vesoljski industriji. V obzorjih kozmosa, razstava o najnovejših vesoljskih tehnologijah in orodjih. Luna- velik korak za človeštvo, ki predstavi nastanek Lune in njene vplive na ljudi na Zemlji. Sončni sistem, ki omogoča obiskovalcu da pobliže spozna naše Osončje.  Poleg razstav je možno preizkusiti tudi razne simulatorje in sicer simulator letenja Electra VR, VR Noordung, ki omogoča obisk vesoljske postaje v virtualni resničnosti in Baranyjev stol, astronavtski preizkus ravnotežnega organa.  

Center je odprt od ponedeljka do četrtka od 9.00-16.00, v petek 9.00-17.00 in ob sobotah, nedeljah in praznikih od 10.00-18.00. Priporočeno je, da obiskovalci muzej obiščejo vsaj eno uro pred zapiralnim časom. Prav tako pa je vstop dovoljen psom, ki lahko lastnike spremljajo na vseh razstavah. 

Expano 

Paviljon Expano se nahaja v Murski Soboti ob Soboškem jezeru. V paviljonu se nahaja razstava, ki na interaktiven in drugačen način predstavi pomursko regijo iz nenavadnih zornih kotov. Predstavljene so pomurske tradicije, naravo, sedanjost in sanje. Nekatere zanimive točke razstave so: Panofilm, ki obiskovalca popelje na 3D potovanje po pomurski regiji skozi čas. Neuroterme omogočajo obiskovalcu, da preizkusi moč svojih misli. Panolet pričara ne vrjetno doživetje v zraku. Panoart pa poskrbi, da obiskovalec občuti pomursko umetnost z vsemi svojimi čuti.  

Za ogled razstave si je potrebno vzeti od 1 do 1.5 ure, ogled razstave ni voden. Park Expano je odprt od torka do nedelje od 10.00 do 18.00, zadnji vstop je možen uro in 15 minut pred zaprtjem.  

Muzej premogovništva Slovenije 

Muzej se nahaja v Velenju, kjer je tudi največji rudnik v Sloveniji, ki je bil odprt 11. aprila 1875. Muzej je bil ustvarjen predvsem zato, da ljudem predstavi in približa delo v rudniku, ter vpliv, ki ga ima. Ogled je voden in traja uro in pol. Na začetku vsak obiskovalec obleče rudarsko obleko, si nadane čelado in dobi rudarsko malico. Nato sledi ogled rovov, v katerih se nahaja tudi 18 zanimivih scen iz življenja in dela rudarjev.  Skozi prikazane zgodbe obiskovalcu predstavijo zgodbo o pridobivanju premoga nekoč in danes.  

Delovni čas muzeja je od torka do sobote od 9.00 in 15.30. Ogledi za posameznike in skupine so mogoči ob 9.00, 12.00 in 14.00, obvezna je predhodna najava. Dostop do muzeja in rova je omogočen tudi invalidom.