Če se vam je kdaj zdelo, da pečeni kostanji, ki jih pripravite doma, niso nikoli tako okusni kot tisti s stojnic, vas lahko potolažimo – obstaja nekaj preprostih trikov, s katerimi boste doma lahko pripravili kostanje, kot to počnejo profesionalci.

Pravilna izbira kostanjev

Vse se začne pri osnovi – pri izbiri pravega kostanja. Sveži kostanji so trdni, težki in imajo sijočo lupino. Če naletite na mehke ali zgubane primerke, jih raje pustite ob strani. Kakovostne kostanje lahko najdete v poslovalnicah trgovin Jager, kjer ponujajo izbrane plodove, ki so kot nalašč za peko.

Kako pripraviti kostanj za peko?

Preden kostanje položite v pečico ali ponev, jih je treba pravilno pripraviti. Ključen korak je, da jih predhodno za pol ure namočite v vodi. Ta preprost trik bo poskrbel, da bo kostanj med peko ohranil sočnost.

Sledi naslednji korak. Zareza. Zareza na vsaki izbočeni strani kostanja ni zgolj estetska – je nujna. Z nožem naredite križno zarezo, da bo kostanj med peko lažje dihal, obenem pa bo zareza omogočila, da se bo lupina po peki lažje odstranila.

Pečenje v pečici je klasika, ki deluje

Najpreprostejši in najmanj umazan način peke kostanjev je v pečici. Ta metoda je zanesljiva in ne zahteva posebnih pripomočkov. Pečico segrejte na 200 stopinj Celzija, kostanj položite na pekač in jih pecite od 20 do 30 minut. Pomembno je, da jih vsake toliko premešate, da se enakomerno spečejo z vseh strani.

[[image_1_article_70922]]

Med peko bodite pozorni na zvoke – ko boste zaslišali rahlo prasketanje, veste, da ste na pravi poti. Vonj po pečenih kostanjih bo zapolnil vaš dom in ustvaril pravo jesensko vzdušje.

Na ponvi je še bolj tradicionalno

Če imate raje malce bolj rustikalno izkušnjo, se najbrž poslužujete peke na ponovi. Pri tem uporabite težko, litoželezno ponev ali še bolje – posebno kostanjevo ponev z luknjicami, ki jo lahko najdete tudi na oddelkih tehnike trgovin Jager.

Kostanj položite v vročo ponev in jih med peko večkrat pretresite, da se enakomerno zapečejo. Pečenje na ponvi doda tisti poseben okus, ki spominja na pečene kostanje, ki jih dobite na ulici.

[[image_2_article_70922]]

Zadnji korak = mehčanje lupine

Ko so kostanji zlato rjavi in so na otip mehki, jih zavijte v kuhinjsko krpo in pustite stati nekaj minut. Ustvarjena para bo zmehčala lupino, zaradi česar boste kostanj lažje olupili. To je skrivnost, ki jo poznajo vsi prodajalci kostanjev: tako se namreč izognemo opraskanim blazinicam prstov in lahko zares uživamo v popolno olupljenih kostanjih.

Seveda pa predstavljeni metodi nista edini, vsaka od naslednjih opisanih pa vam bo kot rezultat postregla s povsem drugačnimi kostanji.

Peka na žaru

Peka kostanjev na žaru je posebej primerna metoda za večerne piknike ali druženja na prostem, ko želite ob toplini ognja uživati v hrustljavih kostanjih.

Kostanje enostavno zarežite, kot bi to storili za pečico, in jih položite na žar. Peka naj bo na srednji vročini, kostanje pa občasno obrnite, da se enakomerno zapečejo. Peka na žaru kostanjem doda dimljen, bogat okus, ki ga v pečici ne dosežete.

Kostanji v žerjavici

Če imate možnost zakuriti ogenj ali imate kamin, je to ena izmed najbolj tradicionalnih metod. Kostanje zarežite in jih zavijte v aluminijasto folijo.

Nato jih položite v žerjavico in jih tam pustite približno 15-20 minut. Po tem času jih previdno odvijte iz folije. Kostanji pečeni v žerjavici imajo poseben, naraven okus, mnogi pa jih smatrajo za najokusnejše.

Peka v mikrovalovni pečici

Čeprav je to manj znana in uporabljena metoda, lahko kostanj pripravite tudi v mikrovalovni pečici. Pomembno je, da zarežete lupino, da preprečite eksplozijo med segrevanjem.

Kostanje položite na krožnik, primeren za mikrovalovno pečico, in jih segrevajte na visoki temperaturi 2-4 minute, odvisno od moči vaše naprave. Ta metoda je hitra in priročna, vendar ne bo dala tako intenzivnega okusa kot peka v pečici, ponvi ali na žaru.

Kuhanje kostanjev

Čeprav to ni metoda za peko, je kuhanje kostanjev še ena priljubljena priprava, ki so se je gotovo posluževali vaši stari starši, kajne? Kostanje zarežite in jih kuhajte v osoljeni vodi približno 30 minut. Tako pripravljeni kostanji bodo mehkejši in manj sladki kot pečeni, a so odlični za uporabo v sladicah ali drugih receptih, kjer potrebujete kuhano teksturo.

Vse na enem mestu

Če se želite v teh jesenskih dneh lotiti peke kostanjev, a nimate prave opreme, se lahko po vse, kar potrebujete, odpravite v najbližjo poslovalnico trgovin Jager. Tam boste našli vse potrebno, od svežih kostanjev do posebnih ponev za peko. Priročna oprema vam bo olajšala pripravo, končni rezultat pa bo neprimerno boljši.