Naši pametni mobilni telefoni so lahko pametni le, če jih pametno uporabljamo. Tako obstajajo številne aplikacije, s katerimi si lahko skrajšamo čas, treniramo naše možgane, se učimo novega jezika ter poslušamo vsebine, o katerih smo si vedno želeli izvedeti kaj novega.

Da se možgani ne »polenijo«

Ni potrebno, da v času, ko se večinoma zadržujemo doma, le ležimo in gledamo v zrak. V mobilnih trgovinah namreč obstajajo aplikacije, ustvarjene posebej za to, da pred izziv postavimo naše možgane in njihove miselne sposobnosti. Dve aplikaciji, ki v svetovnem merilu podirata rekorde in lahko pomembno prispevata h krepitvi vaših sposobnosti, sta Elevate in Lumosity, ki sta dostopni večini telefonov in sta vsaj delno brezplačni.

Vrnitev v študijska leta

Če imate doma študenta, se lahko v prihodnjih tednih pridružite poslušanju njegovih spletnih predavanj, lahko pa zajadrate tudi v mobilni svet brezplačnih spletnih predavanj ter osvežite svoje znanje ali pa se naučite nekaj novega. Odlična izbira je Youtube kanal ali spletna aplikacija Khan Academy, ki ponuja kratka predavanja s področij matematike, fizike, kemije, biologije, tudi ekonomije, statistike, zgodovine in splošnega znanja, obstaja pa tudi slovenska verzija na spletnem naslovu Astra.si.

Za znanje in življenje

Še več področij pokriva platforma TED Talks, ki ponuja inspirativne, inovativne, včasih tudi provokativne video govore strokovnjakov iz vsega sveta. Izberite področje, ki vas zanima in se poglobite v nove ideje.

Učenje novega jezika – da bomo med prihodnjimi potovanji blesteli

Geslo »Ostani doma!« lahko izkoristite tudi za učenje novih jezikov – bodisi s pomočjo knjige ali spletnih tečajev ali pa s pomočjo številnih aplikacij. Nekatere so plačljive, obstaja pa tudi kar nekaj brezplačnih ali vsaj delno brezplačnih kot sta Duolingo in Memrise.

Za knjižne molje

Vsem, ki obožujete knjige in v času pred zaprtjem javnih ustanov niste uspeli v knjižnico, toplo priporočamo naložbo v aplikacije s spletnimi ali avdio knjigami (nekatere imajo brezplačno preizkusno obdobje, ki je kot nalašč za prihodnje tedne). Za knjižne predloge pa se obrnite na aplikacijo Goodreads, ki je z nasveti in ocenami prava biblija za ljubitelje knjig.

Avdio fenomen – Podcasti

V zadnjem času postajajo priljubljeni tudi takoimenovani Podcasti, avdio oddaje z različnimi tematikami in vsebinami. Naložite mobilno aplikacijo Podcast GO, kjer vas bo čakalo tudi kar nekaj slovenskih podcastov, ki jih pripravljajo npr. novinarska ekipa Pod črto, RTV Slovenija, Val 202 … Če ste vešči tujih jezikov, pa vas čaka pravo morje podcastov nadvse zanimivih tematik.

Miselne uganke in družabne igre kar na zaslonu

Klasična izbira so vsekakor mobilne aplikacije z miselnimi ali matematičnimi ugankami, naložite pa lahko tudi igre kot so pasjansa, šah, kakuro, sudoku, minolovec …

Naučite se programiranja

Zanimiv sploh aplikacij so tudi take, ki vam omogočajo, da se naučite programiranja. Take aplikacije so odlična izbira predvsem za začetnike, saj vam predstavijo osnove in pokažejo, ali sploh ste za programiranje. Nekaj predlogov aplikacij: Learn Python, Enki, Grasshopper, SoloLearn: Learn how to code for free …