Priprava substrata
Substrat igra ključno vlogo pri razvoju koreninskega sistema sadik, ki je bistven za njihovo rast in razvoj. Ker so korenine mladih rastlin še posebej občutljive, je izjemno pomembno, da je zemlja za setev in zelišča zračna in dobro vpija vodo, kar omogoča učinkovito zalivanje.
Da preprečimo predolga stebla, mora biti zemlja napolnjena do vrha lončka. Izbor pravega substrata je odvisen tudi od tega, ali nameravamo rastline kasneje pikirati.
Za setev solatnic, kapusnic, zelišč in bučevk, ki jih kasneje ne nameravate pikirati, izberite zemljo za setev in zelišča, ki je bolj vpojna za vodo in bogata s hranili, saj dognojevanje teh sadik ni priporočljivo.
Dodajte ji še kakovosten pripravek za ukoreninjanje, ki ga najdete v spletni trgovini Metrob. Gre za pripravek Rasti P, ki združuje simbiotsko bakterijo Bacillus amyloliquefaciens in specifične frakcije kvasovk, ki skupaj učinkovito spodbujajo rast in obnovo koreninskega sistema. Uporaba tega pripravka za ukoreninjanje vodi do občutno gostejšega koreninskega sistema, povečanja števila koreninskih laskov in globlje rasti korenin.
Z Metrobovim pripravkom za ukoreninjanje bodo vaše rastline manj ranljive za stresne dejavnike iz okolja - suša, bolezni, škodljivci in pomanjkanje hranil. Pripravek je še posebej koristen ob presajanju, pri prvih znakih rasti, pri regeneraciji poškodovanih rastlin ter pri sajenju rastlin na območjih s pomanjkanjem vode ali na zelo odcednih tleh.
Ustvarjanje optimalnih pogojev – pomen svetlobe, toplote in vlage
Sadike za pravilno rast poleg kakovostne zemlje za setev in zelišča potrebujejo tudi zadostno količino svetlobe, toplote in vlage. Pomanjkanje svetlobe nikar ne nadomeščajte z višanjem temperature, znatnim zalivanjem ali dodajanjem gnojil, saj to lahko privede do občutljivejših in šibkih sadik.
[[image_1_article_63207]]
V obdobjih, ko naravna svetloba ni zadostna, znižajte temperaturo prostora, v katerem imate sadike, in omejite zalivanje. Istočasno sadike krepite s pripravki za ukoreninjanje, ki spodbujajo razvoj koreninskega sistema in upočasnjujejo rast nadzemnih delov.
Pri vzgoji sadik na okenskih policah, kjer je težko zagotoviti ustrezne pogoje svetlobe in temperature, pa je še posebej priporočljivo uporabljati pripravke z izvlečki morskih alg in s tem izboljšati njihovo odpornost.
Previdno z zalivanjem
Prekomerno zalivanje lahko vodi do gnitja in propada rastlin.
Za nežno zalivanje v začetnih fazah rasti uporabljajte razpršilnike, pri večjih sadikah pa lahko preidete na uporabo zalivalk. Prav tako bodite previdni pri uporabi vode iz vodovoda, ki morda ni idealna zaradi vsebnosti soli in drugih snovi (najbolje je, da takšna voda pred uporabo stoji vsaj en dan).
Še najbolj je za zalivanje priporočljiva uporaba deževnice, saj je bolj naravna in manj obremenjena s škodljivimi snovmi.
Obvarujte sadike pred boleznimi in škodljivci
Ker semena večinoma niso več razkužena, je zaščita sadik pred boleznimi in škodljivci še toliko bolj pomembna.
Ključ do uspešne zaščite je v uporabi antagonističnih bakterij, ki se nahajajo v posebnem pripravku za ukoreninjanje Rasti P. Ta pripravek takoj po setvi v zemljo za setev in zelišča uporabite skupaj z zalivanjem.
Preventivno lahko uporabite še pripravek Rasti Algo-Plasmin, ki izboljšuje naravne obrambne mehanizme rastlin, spodbuja njihovo rast, razvoj korenin in presnovne aktivnosti, zelo učinkovit pa je pri regeneraciji poškodovanih rastlin.
Za preventivno zaščito s škropljenjem začnite že v zgodnjih fazah rasti rastlin, ko se listi pričnejo razvijati. Najbolj učinkovito je škropljenje v sončnem vremenu, pripravek pa je mogoče kombinirati tudi z drugimi sredstvi za varstvo rastlin (fungicidi).
Utrjevanje sadik in presajanje na prosto
Pred presajanjem sadik na prosto jih je treba utrditi, da se navadijo na zunanje pogoje. To storite tako, da jih postopoma izpostavljate zunanjim temperaturam in svetlobi.
[[image_2_article_63207]]
Ko sadike dosežejo zadostno velikost in so dobro utrjene, jih previdno presadite na prosto. Pri presajanju pazite, da ne poškodujete korenin in da sadikam zagotovite dovolj prostora za nadaljnjo rast.
Ključni nasveti
- Previden prenos sadik - izogibajte se direktnemu prenosu sadik v rastlinjak takoj po setvi. Za začetek naj sadike ostanejo v okolju, kjer je temperatura podnevi in ponoči stabilna.
- Pravočasno presajanje - sadike presadite v rastlinjak, ko opazite prve znake kaljenja, pri sadikah za solato pa to storite že po 5 dneh.
- Pravilno pikiranje - pikiranje izvajajte, ko se klični listi sadike postavijo v vodoravni položaj, vse do pojava prvih pravih listov, saj je v tem času učinek pikiranja najboljši.
- Zaščita pred nizkimi temperaturami - za sadike, občutljive na mraz, uporabite agrokopreno, predvsem v več plasteh. Boljšo zaščito zagotavlja prekrivanje preko lokov.
- Ogrevanje neogrevanih rastlinjakov - v hladnih nočeh lahko za dodatno zaščito uporabite sveče ali tleče oglje, da preprečite poškodbe zaradi nizkih temperatur in spodbudite regeneracijo poškodovanih rastlin.
[[image_3_article_63207]]
Uspešna vzgoja sadik zahteva pozornost, skrb in prilagajanje. Z izbiro kakovostnih semen, zemlje za setev in zelišča, zagotavljanjem ustrezne svetlobe in temperature, previdnim zalivanjem ter uporabo pripravka za ukoreninjanje, lahko vzgojite zdrave in močne sadike, pripravljene za uspešno rast na prostem.
Vse potrebne pripravke vrhunske kakovosti boste našli v specializirani spletni trgovini Metrob, kjer so vam vedno na voljo za svetovanje!