Draga kava ni nič novega, a vsi, ki bi želeli poskusiti to iz Paname, bi morali zanjo odšteti kar nekaj denarja. Gre za kavo Elida Geisha Natural Torre z družinskega posestva Lamastus, ki je bila v začetku avgusta na dražbi prodana za vrtoglavih 10.013 dolarjev za kilogram.

Za poznavalce panamske kave to ni presenečenje. Znano je, da panamski proizvajalci kave stremijo h kakovosti in ne kvantiteti, večina pa se osredotoča na pridelavo visokokakovostnih zrn Geisha, ki jih je težko gojiti, saj rastlina rodi manj plodov in je zelo občutljiva na vremenske razmere.

Edinstven in intenziven okus kave

Vrsta kave, pridobljena iz zrn Geisha, je znana po svojih edinstvenih in intenzivnih cvetličnih okusih s pridihom limonske trave in koščičastega sadja, ki jih ni mogoče najti v serijsko pridelanih kavnih zrnih. 

Panama je močan igralec na svetovnem kavnem prizorišču, predvsem zaradi kakovosti, vendar se iz Paname izvozi zelo malo kave. Na leto izvozi okoli 50.000 vreč po 60 kilogramov, medtem ko Brazilija na primer proizvede kar 59 milijonov vreč po 60 kilogramov na leto, poroča portal Food&Wine. 

To ni edina draga kava na svetu

Na svetu obstaja še nekaj drugih vrst ekskluzivne in drage kave, med katerimi vsekakor izstopa kopi luwak. Ta kava izvira iz indonezijskega arhipelaga in se od drugih vrst močno razlikuje predvsem po načinu pridelave. Pridelujejo ga namreč iz iztrebkov, prodajajo pa ga po 100 evrov za skodelico.

Poleg nje je tu še Bourbon Point, kava, za katero so mnogi pripravljeni plačati skoraj 500 evrov za kilogram. Manj znan je, ker ga je zadnja desetletja primanjkovalo, zdaj pa je po zaslugi več družinskih proizvajalcev spet na voljo – in to po zelo ugodni ceni. Pravijo, da je bila ta kava najljubša pijača kralja Ludvika XV.