Tudi starejšim družba postavlja nešteto omejitev, kaj je v tem obdobju sprejemljivo, primerno in še dopustno. A dejstvo je, da so to praviloma stereotipi. Da smo prestari za nove stanje, si lahko rečemo le sami, drugi te pravice nimajo.
Odkrivanje novih dežel, barvanje pobarvank, ples do jutranjih ur, obisk zabaviščnega parka, popolnoma drugačna frizura, iskanje novega partnerja, sledenje modnim trendom oblačenja, sprememba življenjskega sloga v bolj aktivnega, nadgradnja svojega strokovnega znanja, učenje nekaj čisto novega ali menjava službe. Za vse to in še mnogo drugega nismo nikoli prestari in se ne bi smeli omejevati, kot se v praksi žal vse prepogosto.
Izklopite avtopilota
S staranjem se marsikdo prepusti toku življenju, da ga vodi in ga vse manj usmerja sam. Tudi zaradi številnih neosnovanih družbenih omejitev in lastnih prepričanj se na življenje vedno bolj le še odzivamo in postopoma sprejemamo, pa čeprav ob godrnjanju, da status quo postaja naš življenjski slog. Pa vendar, tudi v zrelejših letih tega ne bi smeli dopustiti. Vedno si lahko postavimo nov cilj in sledimo sanjam, ki jih imamo in ki si jih želimo uresničiti.
Postanite dejavni
Cilje si je vedno pametno zapisati, saj tako postanejo bolj zavezujoči, tudi če so zgolj osebni. Omejite negativne misli, ki bi lahko spodkopale vaše sanje, in zavzemite aktivno vlogo v svojem življenju. Poskrbite, da ostanete zdravi ter v dobri telesni in psihični kondiciji. Z rednim gibanjem, z uravnoteženo hrano in pijačo, z druženji s tistimi, ki vam največ pomenijo, in z aktivnostmi, ki vas najbolj sproščajo.
Uživajte življenje
Užitek še zdaleč ni samo domena mladih. Brez slabe vesti si uživanje lahko in si ga tudi moramo privoščiti v vseh starostnih obdobjih. Stvari, na katere nimamo vpliva in jih z našimi prizadevanji ne moremo spremeniti, je najbolje opustiti ali se z njimi čim manj obremenjevati. Vedno se je smiselno osredotočiti na tista področja, ki jih lahko spremenimo. Ni nujno, da vedno le z enostavnimi koraki, včasih spremembe zahtevajo tudi resnejše pristope, a marsikaj se da, tudi ko imamo kakšno leto več.
Začeti znova je lahko zelo težko. Strah pred neuspehom, morebitno razočaranje in izguba upanja so vseprisotni. Poglejmo na nov začetek raje kot na novo možnost za uspeh in na novo priložnost, da premaknemo stvari na bolje. Le redkim vedno uspe v prvem poskusu, zato pa so tukaj še drugi in tretji poskusi. S takšnim odnosom postajajo cilji lažje uresničljivi. Ni pomembno, kolikokrat nam je spodletelo, pomembno je, da smo v življenju nekatere stvari sploh poskusili in nismo pustili, da bi postale zamujena priložnost. Včasih moramo marsikaj poskusiti, da ugotovimo, kaj je za nas res tisto pravo. Za dosego novega cilja ni nikoli prepozno.
Projekt “Razvoj celovitega poslovnega modela za delodajalce za aktivno in zdravo staranje zaposlenih (Polet)” sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije.