Možgani skrbijo za spomin, razpoloženje, osredotočenost, koordinacijo in še marsikaj drugega. A tako kot preostali deli telesa se tudi možgani z leti spreminjajo. Nekaj kognitivnega upada je povsem normalen del staranja, vendar lahko nekatere navade, bolezni ali zunanji vplivi ta proces pospešijo. Zdravniki opozarjajo, da obstajajo jasni znaki, ki kažejo na to, da se naši možgani morda starajo hitreje, kot bi se morali.
1. Impulzivno vedenje v srednjih ali starejših letih
Če pri sebi ali bližnjih opazite povečano impulzivnost, to ni nujno le osebnostna sprememba. Impulzivno vedenje v srednjih in poznejših letih lahko nakazuje pospešeno staranje možganov. Medtem ko je takšno vedenje v mladosti naravni del razvoja, je pri starejših lahko znak, da določeni deli možganov izgubljajo nadzor nad zavestnim vedenjem.
2. Slabšanje kritičnega mišljenja
Kritično mišljenje je temelj za vsakodnevno odločanje, reševanje težav in ocenjevanje tveganj. Ko se ta sposobnost začne slabšati, lahko že osnovne naloge, kot sta načrtovanje tedenskih opravil ali upravljanje financ, postanejo izziv. Zdravnik Michael S. Valdez opozarja, da gre lahko za posledico sprememb v prefrontalnem korteksu, delu možganov, ki je ključen za analitično razmišljanje. To lahko vodi v povečano zmedenost, napake pri presoji in težave v osebnem ter poklicnem življenju.
3. Zmanjšana kognitivna agilnost
Se vam zdi, da potrebujete več časa za odziv, odločanje ali razumevanje informacij? Zmanjšana kognitivna agilnost (sposobnost hitrega prilagajanja novim situacijam in hitrega razmišljanja) je lahko eden izmed zgodnjih znakov pospešenega staranja možganov. Dr. Valdez opozarja, da se posledice kažejo kot daljši odzivni časi, težje razumevanje pogovorov in negotovost pri vsakodnevnih odločitvah, kar lahko zmanjša samozavest in vodi v socialni umik.
4. Upočasnjeno gibanje in zmanjšana koordinacija
Stacey Ross, strokovnjakinja za duševno zdravje, opozarja, da je tudi gibanje pod nadzorom možganov. Če opazite, da se gibate počasneje, da pogosteje izgubljate ravnotežje ali da vam koordinacija peša, to ni nujno le telesna težava - lahko gre tudi za upad možganskih funkcij, ki nadzorujejo motorične sposobnosti. Takšni znaki pogosto ostanejo spregledani, a so pomemben pokazatelj sprememb v zdravju možganov.