Rjuhe so pomemben del našega spalnega okolja, saj pomembno vplivajo na kakovost spanja in udobje. Na voljo so rjuhe iz različnih materialov, od katerih pa ima vsak svoje posebne lastnosti, ki vplivajo na udobje, vzdrževanje in trajnost.

Rjuhe so najpogosteje izdelane iz naslednjih materialov:

  • Bombaž: je najbolj popularen material za rjuhe 180x200. Uporabniki ga imajo najraje, ker je zelo trpežen, nezahteven za vzdrževanje, dolgotrajno obstojen, na dotik pa daje prijeten občutek mehkobe, ki si jo med spanjem želi vsak. Bombažne rjuhe so izdelane iz popolnoma naravnih materialov, zato so primerne tudi za alergike in tiste z bolj občutljivo kožo.
  • Saten: satenaste rjuhe so izdelane iz različnih materialov, kot so bombaž, svila ali umetna vlakna, in so znane po svoji gladki in lesketajoči se površini. Rjuhe 200x200 iz satena so izjemno mehke na dotik, vendar zahtevajo pazljivo vzdrževanje, da ohranijo svojo gladkost in sijaj.
  • Lan: lanene rjuhe so znane po svoji izjemni vzdržljivosti in sposobnosti, da postanejo mehkejše z vsakim pranjem. So hipoalergene in imajo odlične termoregulacijske lastnosti, kar pomeni, da so primerne tako za tople kot hladne mesece.
  • Mikrovlakna: rjuhe iz mikrovlaken so izdelane iz sintetičnih materialov, kot sta poliester ali najlon. So izjemno mehke, lahke in enostavne za vzdrževanje, vendar ne nudijo enake zračnosti kot naravni materiali. Za alergike se uporaba satenastih rjuh odsvetuje.

[[image_1_article_69239]]

S pravilnim vzdrževanjem do daljše življenjske dobe

Ne glede na material posteljnine je pomembno, da jo pravilno vzdržujemo, saj bo le tako lahko služila dolgo časa. Spodaj podajamo nekaj nasvetov, kako skrbeti za svoje rjuhe:

1) Pranje pri ustrezni temperaturi

Za ohranjanje čistosti rjuh je bistveno pranje na ustrezni temperaturi. Večina rjuh se najbolje opere pri temperaturi od 40 do 60 °C. Bombažne rjuhe lahko perete pri višji temperaturi (do 60 °C), kar bo zagotovilo odstranjevanje bakterij in pršic, medtem ko satenaste in lanene rjuhe zahtevajo nižje temperature (30–40 °C), da se prepreči poškodba materiala.

2) Uporaba blagih detergentov

Za pranje rjuh uporabite blage detergente, ki ne vsebujejo belilnih sredstev ali močnih kemikalij. To bo pomagalo ohraniti barve in strukturo tkanine ter preprečilo draženje kože.

3) Pravilno sušenje

Rjuhe je najbolje sušiti na zraku, stran od neposredne sončne svetlobe, ki lahko povzroči bledenje barv. Če uporabljate sušilni stroj, izberite nizko temperaturo ali program za občutljivo perilo, v nasprotnem primeru se lahko zgodi, da se bo rjuha skrčila ali tkanina poškodovala.

[[image_2_article_69239]]

4) Z likanjem odstranimo ostanke pralnega praška

Če boste rjuho takoj po pranju razobesili na vrv in jo dobro raztegnili, se ne bo zmečkala in je ne bo treba likati. Je pa res, da z likanjem odstranimo ostanke pralnega praška in nekatere bakterije, zato je likanje smiselno, če ste alergik ali če imate majhne otroke. Pazite le, da temperatura likalnika ne bo večja od 150 stopinj, da se tkanina ne poškoduje.

5) Tudi pravilno shranjevanje je pomembno

Ko so rjuhe posušene, je pomembno, da jih lepo in pravilno zložite. Pospravite jih na temno in suho mesto, da se ne navlečejo vonja po zatohlem in da bodo ohranile prijetno svežino. Za večjo preglednost jih zložite po velikosti, na primer rjuhe 160x200 postavite drugam, kjer je rjuha 140x200, tako boste lažje našli primerno. 

6) Tudi posteljnino, ki je ne uporabljate, je treba oprati

Na to verjetno niste pomislili, a tudi rjuhe, ki jih dolgo časa ne uporabljate in so pospravljene v omari, je treba na vsake toliko časa oprati. Dolgotrajno ležanje v omari jih oropa svežine in hitro lahko začnejo dišati po zatohlem, zato je pomembno, da jih na vsake toliko prezračite in za kratek čas postavite na sonce. Če je vonj po zatohlem premočan, pa je smiselno, da jih operete.

Pravilno vzdrževanje rjuh lahko bistveno vpliva na vašo izkušnjo spanja in podaljša življenjsko dobo rjuh. Pranje pri ustrezni temperaturi, uporaba blagih detergentov, pravilno sušenje in skrbno shranjevanje so ključni koraki, ki bodo zagotovili, da bodo vaše rjuhe ostale mehke, sveže in udobne še vrsto let. S temi preprostimi nasveti boste lahko uživali v kakovostnem in sproščenem spancu, ki ga zaslužite.