Smo na vrhuncu poletne sezone, ki je po dolgem obdobju negotovosti zaradi epidemije z virusom Covid 19 zelo pestra. Šolanje na daljavo se je zaključilo, ukrepi so se umirili. S tem pa je možen obisk morja ali gora, morda tudi daljših potovanj. Optimizem velja.

Da nam tako težko pričakovanega oddiha ne pokvarijo zdravstvene težave, med njimi je najpogostejša potovalna driska, pa je tukaj nekaj praktičnih nasvetov, ki nam jih je podala mag. farm. Lara Pišek iz Lekarn Maribor.

Potovalna lekarna

Na potovanje je nujno vzeti s seboj potovalno lekarno. Zraven zdravil, ki jih morebiti redno potrebujemo, je priporočljivo vzeti še zdravila:

  • Proti povišani telesni temperaturi in bolečinam,
  • proti driski,
  • za nadomeščanje izgubljenih mineralov in preprečitev dehidracije ob driski in bruhanju,
  • proti zaprtju,
  • proti potovalni slabosti,
  • proti alergiji,
  • proti vnetemu grlu,
  • proti želodčni kislini – antacidi,
  • prvo pomoč (škarjice, pinceto, povoje, obliže, sterilne gaze, termometer),
  • zaščita pred piki insektov in geli po pikih insektov ter pršila proti klopom (če potujemo v eksotične države, se svetuje repelent, ki vsebuje vsaj 30-% DEET),
  • razkužilo za roke, površine in maske (pralne ali za enkratno uporabo),
  • pripravki za zaščito pred soncem.

Driska

Driska je najpogostejša popotniška težava, saj doleti kar 20–50 % ljudi, ki potujejo v tuje kraje, zlasti v afriške, južnoameriške in azijske države, kjer je higienski standard nižji kot pri nas. Pa vendar se velikokrat pojavi tudi, če potujemo po Evropi.

Do pojava driske v državah, kjer je higienski standard nižji, lahko privedejo sprememba okolja, povečano uživanje mrzlih pijač z ledom v vročih poletnih dneh, povečano uživanje kofeina ali alkohola ter uživanje sveže, neprekuhane hrane.

Najpogostejši simptomi so:

  • Povečana potreba po odvajanju blata, ki je obilnejše,
  • popolnoma vodeno blato,
  • nenadna potreba po odvajanju blata,
  • abdominalni krči,
  • slabost,
  • bruhanje,
  • povišana telesna temperatura,
  • občutek napihnjenosti, vetrovi.

Če simptomi trajajo dlje časa, več kot dva dni, imate visoko vročino, opazite kri v blatu, je nujno obiskati zdravnika. Pri otrocih ga obiščite nekoliko prej in pazite, da ne pride do hude dehidracije.

Zdravljenje

Probiotiki

Svojo črevesno floro lahko pripravimo že doma, še pred odhodom na dopust. Urejena in dobra črevesna flora pripomore k boljšemu imunskemu sistemu in s tem k večji odpornosti na spremembe in morebitne črevesne okužbe. Vsaj teden ali dva pred odhodom na pot lahko vsak dan uživamo probiotik. Probiotiki so živi mikroorganizmi, ki imajo ob zaužitju v zadostnih količinah ugoden vpliv na naše zdravje in našim prebavilom pomagajo pri presnavljanju hrane, skrbijo za peristaltiko in podpirajo razvoj ter delovanje našega imunskega sistema. O izbiri in količini jemanja probiotika pa se posvetujte s svojim farmacevtom v lekarni.

Uživanje probiotika je prav tako priporočljivo ob pojavu driske ter tudi preventivno ob jemanju antibiotikov. Če jemljemo antibiotik, je pred in po odmerku nujno paziti na vsaj 3 ure presledka med zaužitjem antibiotika in probiotika, saj sicer antibiotik izniči dobre učinke probiotika.

Racekadotril (ok)

Racekadotril je zdravilna učinkovina, ki se uporablja za zdravljenje akutne driske. Za odrasle je na voljo v lekarnah brez recepta, za otroke in dojenčke je potreben bel recept. Na mehanizem driske deluje tako, da zavira čezmerno izločanje tekočine v črevesju. Posledično zmanjša čas trajanja driske in količino ter število izločanj blata. Deluje izključno na primarni vzrok in ne vpliva na osnovno motiliteto, zaradi česar ni tveganja za nastanek zaprtosti. Jemanje se priporoča v kombinaciji s probiotikom.

Rehidracijski praški (ok)

Peroralni rehidracijski praški se uporabljajo z namenom, da ob driski in bruhanju nadomestimo izgubljeno količino vode, elektrolitov in glukoze. Na ta način preprečimo dehidracijo in nadaljnje zaplete. Na vsako obilno odvajanje se priporoča zaužitje enega praška, raztopljenega v 200 ml prekuhane vode. Pri bruhanju je nujno, da se tekočina zauživa počasi, po požirkih ali žličkah, da ne izzovemo dodatnega bruhanja in s tem stanje še poslabšamo.

Aktivno oglje

Tablete ali zrnca aktivnega oglja raztopite v zadostni količini vode in zaužijete. Nase dobro veže pline v črevesju, se ne absorbira in se nespremenjeno izloči z blatom. Zdravilo zmanjšuje učinek drugih zdravil. Pri sočasni uporabi več zdravil hkrati je treba paziti na zadosten razmik med njihovim zaužitjem, vsaj 2 uri. Aktivno oglje nase veže tudi koristne snovi za naš organizem in ne le škodljivih, zato je potrebna previdnost, posebej pri dolgotrajnih zdravljenjih. Prav tako oteži odkrivanje mikroorganizmov, ki povzročijo bolezen v prebavilih, zato je pri sumu na drisko treba zaradi zajedavcev pregledati bolnikovo blato pred zdravljenjem z aktivnim ogljem.

Kako preprečiti okužbo in pojav driske na potovanju?

V državah, kjer so higienski standardi nižji, jejte hrano, ki je dobro prekuhana in vroče servirana. Izogibajte se sadju, ki ga ne morete olupiti, in sveži zelenjavi. Nikoli ne pijte vode iz pipe, če niste prepričani, da je pitna. Pri nakupu ustekleničenih vod vedno preverite, ali je originalno zaprta. Zobe umivajte z ustekleničeno vodo. Ne pijte pijač z ledom. Pri prhanju imejte zaprta usta. Redno si pravilno umivajte in razkužujte roke, sploh pred obroki. Otroci naj ne dajejo rok v usta. Dojenčkom hrano mešajte s kupljeno ali prevreto vodo. Vodo mora vreti vsaj 10 minut pred uporabo. Ne kupujte hrane pri uličnih prodajalcih.

Na splošno pa velja, ne pretiravajte z uživanjem alkoholnih, kofeinskih in ledenih oziroma zelo mrzlih pijač. Prav tako jejte zmerno, je za nas dejala mag. farm. Lara Pišek iz Lekarn Maribor.

Zmernost je eden najboljših zdravnikov.” (Julius Langbehn)