Že res, da je zavijanje daril svojevrstna umetnost, ki traja občutno dlje kot njihovo odvijanje, toda trajnostne smernice nas med prazniki vse bolj spodbujajo, da se tako zavijanja kot odvijanja daril lotimo premišljeno.

»Zagotovo ni mogoče zanikati veselja, navdušenja ter razburljivosti ob odvijanju daril, tako pri otrocih, kot pri odraslih. Vendar, ko se to veselje zaključi, ostanejo ostanki ovojnega papirja, škatel, plastike, celofana, pentelj in bleščic, ki kar hitro romajo v smeti,« razlagajo v podjetju Snaga, kjer so po koncu praznikov priča polnim kesonom bleščečega zavijalnega papirja.

Ne zavijmo ali pa zavijmo trajnostno

»Večina ovojnega papirja je narejena iz mešanice materialov, vsebujejo dodatke kot so barvila, bleščice in plastiko, zato jih je zelo težko reciklirati, po večini pa jih celo ni mogoče reciklirati zaradi svoje kompleksnosti,« pojasnijo in dodajo: »Tako sta odlaganje na odlagališča ali celo sežiganje pogosto edina končna pot te vrste odpadkov.«

Pa je mogoče med prazniki »pridelati« manjšo količino odpadkov? V podjetju Snaga pritrjujejo: »Če želite zmanjšati količino odpadkov in si letos želite bolj trajnosten božič se enostavno izognete zavijanju daril, odrasli bodo zagotovo razumeli vaš namen. Otrokom pa lahko darila zavijete v revije ali star časopis, za okrasitev pa uporabite naravno zelenje.«

»Na Japonskem tradicionalno zavijanje je zavijanje daril v blago, tako lahko podaljšate življenjski cikel ponošene majice. Bodite kreativni in poiščite doma materiale, ki jih lahko ponovno uporabite ter ustvarite svoj edinstven darilni ovoj,« še dodajo.

V podjetju Snaga nam tako bolj podrobno opišejo praznične količine odpadkov, poudarijo pa, da v decembru vselej zaznajo njihovo povečanje. »Na Snagi opažamo, da se je v povprečju zadnjih treh let, v gospodinjstvih, količina odpadne embalaže v decembru v primerjavi z novembrom povišala za 10 %,« povedo.

Kam z odpadki?

Izpostavijo še: »Pomembno je, da embalažo daril odvijemo v ustrezne zabojnike za odpadke, saj tako olajšamo proces predelave odpadkov in omogočimo, da se lahko več odpadkov reciklira.«

Darila lahko letos odvijate tudi z Abecednikom odpadkov, kjer boste gotovo našlo odgovor, kam odvreči katerega od »prazničnih« odpadkov. Abecednik odpadkov najdete tukaj.

Tako z nami delijo nekaj nasvetov: »V kolikor je mogoče darilo odvijte previdno, da se ovojni papir ne strga, saj ga lahko tako shranite za naslednje ovijanje darila. V primeru, da ovojnega materiala ni mogoče ponovno uporabiti ga odložimo v ustrezne zabojnike.«

Nadaljujejo še: »Darilni trak ali tekstilni trak, ki ovija darilo odložimo v črne zabojnike za mešane komunalne odpadke, sem sodita tudi celofan in plastificiran papir. V zabojnik za papir in karton odložimo papirnate darilne vrečke, papirnate kuverte in kartonsko embalažo.«

Kaj pa stiropor?

»Velikokrat je darilo zavarovano z manjšimi kosi stiropora, tega odložimo med odpadno embalažo oz. zabojnik z rumenim pokrovom ali rumeno vrečo,« pojasnijo ter dodajo: »Plastično embalažo, mešano embalažo, oblazinjene kuverte, etuije za nakit prav tako odložimo med odpadno embalažo oz. zabojnik z rumenim pokrovom ali rumeno vrečo.«