Ko se nekdo odloči za zmenek s partnerjem, ki je dovolj star, da bi bil starš, je običajna reakcija, da izvede test "pol njenih let plus sedem". Pravilo, katerega izvor je skrivnosten, se je prenašalo skozi generacije kot način opravičevanja ali pogosteje zasmehovanja odnosov drugih ljudi. V redu je, da 22-letnik hodi z 18-letnikom. Ni v redu, da 38-letnik hodi na zmenek s 23-letnikom, 26-letnik pa je v redu. Starejši kot ste, večja je "dovoljena" starostna razlika: 50-letnica je lahko v razmerju celo z osebo, ki je stara 86 let, piše The Economist.
Moški in ženske imajo različne miselnosti
To je teorija. V praksi raziskava Christiana Rudderja, soustanovitelja spletne strani za zmenke OKCupid, kaže, da imajo moški in ženske nekoliko drugačne predstave, ko gre za starostne razlike. Medtem ko uporabnice iščejo moške približno svojih let (ali morda leto ali dve starejše), imajo moški raje ženske v zgodnjih dvajsetih, ne glede na njihovo starost. Medtem ko je ženskam bolj všeč majhna starostna razlika, so moški tako obsedeni z idejo o mladem zakonskem partnerju, da imajo, starejši ko so, raje večjo starostno razliko.
Ali moški razmišljajo racionalno?
V teoriji obstaja veliko razlogov za prednost majhne starostne razlike. Sposobnost, da oba zapojeta najljubšo televizijsko melodijo iz otroštva, bi ju lahko povezala, s tveganjem, da bi razdražila druge ljudi okoli sebe. Delite veselje, ko oba dobita brezplačne avtobusne vozovnice hkrati (ker ste upokojeni) ali prihranite denar na velikih rojstnodnevnih zabavah, so nekatere od prednosti.
Nekateri ekonomisti so se spraševali, ali bi manjše starostne razlike med partnerjema lahko prinesle večje družbene koristi, saj bi lahko pomagale zmanjšati razlike v dohodku med spoloma. Ker zaslužki naraščajo s starostjo in se ženske običajno družijo s starejšimi moškimi, lahko relativni zaslužki ob porodu ustvarijo subtilen pritisk na ženske, da zapustijo delovno silo. Vendar pa je študija, ki je primerjala danske sestre dvojčice, pokazala, da se zaslužki žensk, ki so se poročile s starejšimi moškimi, v povprečju ne razlikujejo od tistih, ki so se poročile z moškimi, ki so jim bili po starosti bližje.
Ali starostna razlika vpliva na ločitev?
Leta 2014 je Atlantic trdil, da je petletna starostna razlika za 18 odstotkov večja verjetnost, da se bo razšla, v primerjavi s parom, rojenim v istem ali približno istem letu. Čeprav je prej omenjena študija – v kateri so anketirali ameriške sedanje in nekdanje pare – pokazala povezavo med stopnjo ločitev in starostnimi razlikami, ni dokazala vzročne zveze.
Nekaj je na osebi, ki se odloči poročiti s partnerjem z veliko starostno razliko, kar bi lahko povzročilo višje stopnje ločitev, ne pa starostna razlika sama. Bistra mlada dama, ki razmišlja o premožnem in lepo obnašanem moškem srednjih let, bi morala upoštevati tudi študijo britanskega urada za državno statistiko. Med starostnimi razlikami in stopnjami ločitev v Angliji in Walesu ni bilo ugotovljene nobene posebne povezave, čeprav obstajajo dokazi, da so ženske, ki so se poročile po 30. letu in so bile več kot deset let mlajše od svojega zakonca, pogosteje ločile.
Raziskava: Moški z mlajšimi ženami so živeli dlje
Zdrava kmečka pamet kaže, da bo velika starostna razlika pustila posledice v starosti. Pametno je imeti nekoga, ki bo skrbel zate na stara leta, pa tudi, da se izogneš vdovstvu. Mlajši in bolj zdravi partner bi lahko imel prednosti, vsaj na vaši strani. Študija, ki jo je izvedel Sven Drefahl z Univerze v Stockholmu, je preučevala ljudi, starejše od 50 let na Danskem, in ugotovila, da moški z mlajšimi ženami živijo dlje od tistih, ki imajo žene iste starosti. Starejši kot so njihovi zakonci, slabše so njihove možnosti za preživetje, tudi če se odstranijo dejavniki, kot sta izobrazba in bogastvo.
Še enkrat, povezava morda ni vzročna: zdravi moški so morda še posebej sposobni privabiti mlajše partnerke in živeti do visoke starosti. Zanimivo je, da ta pojav ne velja za ženske, saj večja kot je starostna razlika, slabše so možnosti za preživetje, ne glede na to ali so mlajše ali starejše. V primeru žensk z mlajšimi možmi, je predlagal Drefahl, bi lahko bila razlika med spoloma posledica tega, da se ženske manj zanašajo na partnerjevo podporo in tako manj koristijo od energije mlajšega zakonca.
Dokazi torej podpirajo izbire uporabnikov OKCupida: ženske bi morale izbrati moške, ki so čim bližje njihovim letom, moški pa bi morali iskati mlajše ženske. Pravi ekonomist pa bi iskal boljši dokaz, morda s primerjavo zakonske sreče naključnih parov z različnimi starostnimi razlikami. Na žalost za njih, a na srečo za nas ostale, se ljudje odločajo sami – in lahko svobodno ignorirajo neumna pravila.