Prenovo kopalnice večina ljudi izvede enkrat na 10 let, predvsem zato, ker gre za drag in kompleksen proces. Ljudje se za prenovo kopalnice odločajo iz naslednjih razlogov: kadar je kopalnica dotrajana in so vidne poškodbe bodisi na ploščicah bodisi na sanitarni opremi; kadar želijo spremeniti obstoječi videz kopalnice; kadar želijo spremeniti razpored elementov v kopalnici za povečanje funkcionalnosti ali kadar želijo zamenjati kad s tuš kabino ali obratno; kadar se nepremičnina prodaja/oddaja in želijo povečati njeno tržno vrednost.
Preden se lotite te "avanture", dobro premislite o ciljih, ki jih želite doseči s prenovo kopalnice. Je težava v funkcionalnosti ali gre le za estetiko? Katere težave je treba s prenovo kopalnice rešiti?
Odvisno od trenutnega stanja kopalnice bodo potrebna različna dela, ki jih zajema prenova. V večini primerov pa so potrebni naslednji koraki:
Demontaža in rušenje dotrajanih ploščic ter sanitarne opreme
Prenova kopalnice se običajno začne z odstranjevanjem poškodovanih keramičnih ploščic in demontažo sanitarne opreme, kot so tuš kabina/kad, umivalnik, WC školjka ... Pripravite se na veliko prahu in hrupa. Pred nadaljevanjem z naslednjimi koraki je treba odstraniti vse odpadke in ruševine.
Postavitev novih vodovodnih/kanalizacijskih cevi
Če so obstoječe vodovodne in kanalizacijske instalacije v dobrem stanju, lahko ta korak preskočite. Vendar, ker se prenova kopalnice izvaja redko, je bolje zamenjati instalacije, da se izognete velikim težavam v prihodnosti, kot so puščanje vode in poplave. Vodovodarji nove cevi montirajo po vnaprej določenem načrtu, da zagotovijo ustrezen pretok vode in odtok na mestih, kjer bodo nameščeni tuš kabina ali kad, umivalnik in WC školjka.
Med prenovo kopalnice boste morda potrebovali tudi električarja, ki bo namestil dodatne vtičnice, osvetlitev, zamenjal instalacije za bojler, pralni stroj ali preveril obstoječe električne instalacije.
Hidroizolacija
Sledi eden najpomembnejših korakov pri prenovi kopalnice – namestitev hidroizolacije. Ko so stare keramične ploščice odstranjene, se podlaga temeljito očisti in zgladi, nato pa se izvede hidroizolacija. Ta dela lahko opravijo vodovodarji ali keramičarji. Hidroizolacija se običajno nanese v dveh slojih.
Najpomembnejši deli pri hidroizolaciji so spoji med tlemi in stenami. Hidroizolacija preprečuje vdor vode skozi stene in ploščice.
Polaganje ploščic
Naslednji koraki se nanašajo na estetiko same kopalnice. Ko je podlaga pripravljena in je hidroizolacija izvedena, se začne polaganje keramičnih ploščic na tla in stene. Ploščice lahko položite do polovice stene ali do stropa. Druga rešitev je boljša, a tudi dražja. Mojstri za polaganje ploščic vam bodo svetovali glede izbire in potrebne količine ploščic, odvisno od velikosti kopalnice.
Dele kopalnice, ki jih ne prekrijete s keramičnimi ploščicami, je treba prebeliti. Za ta namen se uporabljajo posebne barve, odporne na vlago in vodo, saj je kopalnica najbolj vlažen prostor v domu.
Namestitev sanitarne opreme
Na koncu sledi opremljanje kopalnice z nujno sanitarno opremo in pohištvom. Tudi pri namestitvi nove sanitarne opreme pričakujte veliko hrupa in prahu, skoraj toliko kot pri demontaži stare.
Sanitarno opremo (tuš kabina ali kad, WC školjka, umivalnik) je treba namestiti na želeno mesto, nato pa spoje med steno/tlom in sanitarno opremo zatesniti s silikonom, kar preprečuje vdor vode in nastanek plesni.
Danes je na trgu na voljo veliko različnih modelov sanitarne opreme z mnogimi dodatki in funkcijami. Pri izbiri kadi ali tuš kabine bo odločilno predvsem vaše osebno mnenje in dimenzije kopalnice. Če imate prostorno kopalnico in uživate v dolgih kopelih, imate na voljo veliko hidromasažnih kadi različnih dimenzij. Če pa ste pristaš klasične tuš kabine, se lahko odločite za tisto s kadjo ali kaneleto, nameščeno neposredno na ploščice.
Tudi izbira umivalnika ni vedno preprosta. Na trgu so na voljo stenski, vgradni in nadgradni umivalniki. Stenski umivalniki so pritrjeni ali obešeni neposredno na steno. Vgradni umivalnik je vgrajen v pult, nadgradni pa je postavljen na pult, tako da je v celoti viden.
Poleg tega tudi izbira WC školjke ni enostavna. Izbirate lahko med talno WC školjko, ki je nameščena na tla kopalnice (standardna in monoblok), ali visečo, ki je vgrajena v steno in fizično ne dotika tal (konzolna ali vgradna).
Kopalniško pohištvo mora biti izdelano iz materialov, odpornih proti vlagi, da ne zgnije. Po tem koraku bo kopalnica dobila svoj končni videz.