V zadnjem času se mnogi soočajo z dolgotrajnimi prehladi. Jesen in zima ustvarita idealne pogoje za virusne okužbe, saj hladnejše temperature oslabijo naš imunski sistem. Kako dolgo pa naj bi prehlad sploh trajal in kdaj je treba poiskati pomoč?
Prepoznajte simptome prehlada
Prehlad običajno prizadene zgornje dihalne poti, zlasti nos, grlo in sinuse. Simptomi, kot so boleče grlo, glavobol, zamašen nos, kašljanje in kihanje, so pogosti znanilci prehlada, ki pa so zelo podobni gripi. Natančna diagnoza nam omogoča, da pravilno zdravimo simptome in tako hitreje okrevamo.
Pri prehladu se lahko pojavijo tudi blaga vročina in tresavica ter splošna oslabelost in občutek utrujenosti. Simptomi prehlada običajno izginejo v nekaj dneh. A če se pojavi težko dihanje, piskanje v prsih ali če vročina preseže 38°C, je priporočljivo obiskati zdravnika. Prav tako je zdravniški pregled potreben, če kašelj s prisotnostjo gnoja traja več dni.
Kako dolgo traja prehlad?
Prehlad je običajno kratkotrajna okužba, ki traja od 7 do 10 dni, pri čemer se simptomi običajno najprej poslabšajo in nato postopoma začnejo umirjati. Pri nekaterih ljudeh lahko kašelj in izcedek iz nosu vztrajata tudi do dva tedna, kar je pogosto še v mejah običajnega poteka prehlada.
Če prehlad traja dlje kot 14 dni ali če se simptomi po petih dneh opazno poslabšajo, je najbolje obiskati zdravnika.
Kako ločiti prehlad od gripe?
Ker imata prehlad in gripa podobne simptome, jih pogosto zamenjamo, kar oteži pravilno zdravljenje. Če simptome prehlada spremljajo vročina, bolečine v mišicah in sklepih, je bolj verjetno, da gre za gripo. V tem primeru je priporočljivo, da se posvetujete z zdravnikom, saj lahko pravočasna diagnoza olajša zdravljenje.
Če se simptomi prehlada stopnjujejo ali trajajo predolgo, obiščite zdravnika, ki vam bo svetoval ustrezno zdravljenje.