Zdravje ustne votline je temelj splošnega zdravja in dobrega počutja. Poleg estetskega vidika vpliva na osnovne funkcije, kot so prehranjevanje, govor in navsezadnje tudi samozavest. Vzdrževanje zdrave ustne votline zahteva dosledno ustno higieno in zdrav življenjski slog, na drugi strani pa slabe navade, kot sta pretirano uživanje alkohola in kajenje, lahko zdravje zob in dlesni močno ogrozijo ter prispevajo k razvoju resnih težav.
Alkohol in posledice v ustni votlini
Zobna erozija
Alkoholne pijače, predvsem kisle, torej vino, pivo in koktajli, vsebujejo kisline, ki lahko poškodujejo zobno sklenino. Dolgotrajno izpostavljanje kislinam vodi do zobne erozije – procesa, pri katerem se zobna sklenina postopoma tanjša. Sklenina je zaščitna plast zoba, zato njena poškodba poveča občutljivost zob, ti postanejo bolj dovzetni za karies in spremembe v njihovem videzu (porumenelost, prosojnost).
Zgodnji simptomi zobne erozije so občutljivost zob, razbarvanje, zlomljene robove zob in pojav jamic na zobnih površinah. Z napredovanjem zobne erozije se lahko pojavi bolečina, zlasti ko poškodba doseže zobno pulpo, kjer so živci. Zobna erozija ni enaka kariesu, vendar obe stanji dolgoročno vplivata na zdravje vaših zob in zahtevata takojšnjo pozornost.
Izsušena usta
Alkohol zmanjšuje nastajanje sline, kar vodi v suha usta. Slina ima ključno vlogo pri zaščiti zob pred kislinami, bakterijami in mehanskimi poškodbami, zato njeno pomanjkanje poveča tveganje za razvoj kariesa, slab zadah in okužbe ustne votline.
Poškodbe mehkih tkiv
Pretirano uživanje alkohola lahko poškoduje dlesni in notranje sluznice ustne votline. Alkohol draži mehka tkiva, kar poveča tveganje za razvoj vnetij, razjed in celo resnejših stanj, kot je rak ustne votline.
Raziskave so pokazale, da so ljudje, ki pogosto uživajo alkohol, tudi bolj dovzetni za razvoj parodontalne bolezni, ki lahko v resnejših primerih privede tudi do izgube zob.
[[image_1_article_73117]]
Posledice kajenja
Zmanjšana prekrvavitev dlesni
Nikotin v cigaretah povzroča krčenje krvnih žil, kar zmanjšuje prekrvavitev dlesni. To vpliva na sposobnost telesa, da se bori proti okužbam in zdravi poškodovana tkiva, posledično pa so dlesni bolj dovzetne za vnetja.
Razbarvanje
Tobak vsebuje katran in nikotin, ki se nabirata na zobeh in povzročata rumeno ali rjavo obarvanost. Ti madeži so trdovratni in jih je težko odstraniti brez strokovnega čiščenja pri ustnem higieniku.
[[image_2_article_73117]]
Bolezni dlesni
Kajenje povečuje tveganje za razvoj paradontoze, ki je glavni vzrok za izgubo zob pri odraslih. V napredovalih primerih lahko pride do odmika dlesni, razgradnje kosti in izgube zob.
Slab zadah
Kadilci imajo zaradi nabiranja bakterij, izsušitve zob in specifičnega vonja tobaka običajno kronično slab zadah.
Rak ustne votline
Kajenje je eden glavnih dejavnikov tveganja za razvoj raka ustne votline. Škodljive kemikalije v tobaku namreč poškodujejo DNK v celicah ustne sluznice, kar lahko privede do nenadzorovane rasti rakavih celic.
Kako omiliti negativne učinke in vzdrževati ustno zdravje?
Čeprav so učinki alkohola in kajenja na ustno zdravje resni, jih je mogoče omiliti z ustrezno ustno higieno in spremembami življenjskega sloga:
Dosledna ustna higiena
- Zobe ščetkajte vsaj dvakrat na dan z zobno pasto, ki vsebuje fluorid, saj ta krepi zobno sklenino in zmanjšuje tveganje za karies.
- Zobna nitka pomaga odstraniti obloge in delce hrane med zobmi.
- Uporabljajte antibakterijsko ustno vodico, s katero boste pripomogli k manjšemu številu škodljivih bakterij v vaši ustni votlini.
[[image_3_article_73117]]
Redni obiski ustnega higienika
Profesionalno čiščenje zob pri ustnem higieniku je ključno za odstranjevanje trdovratnega zobnega kamna in obarvanosti. Ustni higienik lahko tudi oceni stanje vaših dlesni in zob ter predlaga dodatne ukrepe za izboljšanje vašega ustnega zdravja.
Izogibanje ali zmanjšanje škodljivih navad
Če kadite, razmislite o opustitvi te razvade. Omejite uživanje alkohola, še posebej kislih pijač. Po uživanju alkohola usta izperite z vodo.
Večji vnos vitaminov in mineralov
Za zdravje zob in dlesni so ključni kalcij, vitamin D in vitamin C. Uživajte živila, bogata s temi hranili - mlečni izdelki, ribe, citrusi in listnata zelena zelenjava.
Bodite pozorni na zgodnje znake težav, kot so krvavenje dlesni, bolečine, razjede ali trajno slab zadah. Če opazite karkoli nenavadnega, čim prej obiščite zobozdravnika ali ustnega higienika!
Dejstvo je, da imata alkohol in kajenje zelo močan vpliv na zdravje ustne votline. Čeprav sta škoda in tveganje resna, pa lahko z ustrezno ustno higieno, rednimi obiski ustnega higienika in spremembami življenjskega sloga zdravje svojih zob in dlesni optimalno vzdržujete. Zdrav nasmeh je odraz zdravega telesa – zaščitite ga s pravimi odločitvami.