Ne glede na to, ali ste nagnjeni k temu, da napol budni ležite v postelji sedem ur ali pa nekajkrat v noči zapreti oč, se morda sprašujete, kako ti različni vzorci spanja vplivajo na vaše zdravje. Kaj je bolje: kratek, globok spanec ali daljši, lažji spanec?

Potrebne so vse štiri faze spanja

"Niti samo kratek, globok spanec niti le dolg, lahek spanec ne zadostujeta, da bi imeli popolno korist od dobrega krepčilnega spanca," je za HuffPost povedal dr. Temitayo Oyegbile-Chidi, predsednik Nacionalne fundacije za spanje . "Vse štiri faze spanja so potrebne za obnovo možganov."

Te štiri posamezne faze spanja vključujejo N1 in N2, ki se štejeta za "lahek spanec". Tretja stopnja je N3, ki se imenuje tudi globok spanec in spanje s počasnimi valovi. In nazadnje, hitro premikanje oči ali REM spanje. Tekom večera gre človek v povprečju štiri- do šestkrat skozi te stopnje.

Kot je za medij dejala Carleare Weiss, znanstvenica za spanje in asistentka profesorice na Državni univerzi New York v Buffalu, rahel spanec zmanjša srčni utrip in dihanje, zniža telesno temperaturo in sprosti mišice.

Po drugi strani pa faza globokega spanca pomaga obnoviti tkivo, okrepiti imunski sistem in olajšati kognitivni razvoj. REM spanje, faza v kateri se pojavi večina sanj, igra ključno vlogo pri čustveni obdelavi in ​​utrjevanju spomina. "Ravnovesje vseh teh stopenj omogoča pravilno delovanje naslednji dan, pa tudi utrjevanje spomina, čustveno obdelavo in optimalno delovanje telesnih sistemov," je povedal dr. Oren Cohen , docent medicine na Medicinski fakulteti Icahn pri Mountu. Sinaj v New Yorku.

Idealen je torej polni nočni počitek, v katerem dosežete vse štiri faze spanja. Kljub temu je bolje malo zapreti oči, kot pa ostajati budni.

"Kratek dremež – do 30 minut – je odličen način za osvežitev, če nekdo ne spi dobro," je dejal Weiss. "Zagotavlja sprostitev od lahkega spanca, ne da bi se počutili 'omamljeni', ko se zbudite iz globokega spanca."